SPREY YAPIŞTIRICI ÇEŞİTLERİ,SPREY JAPON YAPIŞTIRICISI, SPREY YAPIŞTIRICI NE YAPIŞTIRIR?,SPREY YAPIŞTIRICI NERELERDE KULLANILIR?,TEK KOMPONENTLİ SPREY YAPIŞTIRICI,ÇİFT KOMPONENTLİ SPREY YAPIŞTIRICI

    En çok kullanılan sprey yapıştırıcıları çift komponentli ve tek komponentli olarak ikiye ayırabiliriz.

    Çift komponentli sprey yapıştırıcı: Bu yapıştırıcıya halk arasında aktivatörlü japon ya da sprey japon yapıştırıcısı da denir. Farklı firmalar üretse de kimyasalları aynıdır ve genellikle aynı madderi yapıştırır. Çok hızlı ve tek komponentliye göre oldukça kuvvetlidir.
Uygulama: Sprey bir yüzeye, yapıştırıcı ise diğer yüzeye uygulanarak birleştirilir. Yapışma birkaç saniye sonra gerçekleşir. Yüzeylerden biri emici ise (örn.ahşap,mdf,sunta, beton) sprey emici yüzeye sıkılır.
En çok kullanıldığı alanlar: Mutfak montajı, mobilya imalatı, hobi amaçlı kullanımlarda, ahşap mdf, sunta, kauçuk, metal, seramik, bazı plastik çeşitleri, çekmeceler, dekoratif çerçeveler, resim çerçeveleri, süpürgelikler.
   
    Tek komponentli sprey yapıştırıcılar: İki komponentli sprey yapıştırıcıya göre zayıf olduğundan genellikle geçici yapıştırma işlerinde kullanlır. Hafif malzemeleri yapştırmada idealdir. Esnek bir yapıştırıcıdır. Yapıştırma sonrası sert bir yüzey oluşturmaz. Bu yüzden yumuşak malzemeler için idealdir.
En çok kullanıldığı alanlar: Kağıt, tahta, keçe, kumaş, fotoğraf, poster, alüminyum folyo, mantar gibi malzemeleri birbirine yapıştırmak için uygundur.
Uygulama: Uygulanacak yüzey temiz, kuru, ve yağdan arındırılmış olmalıdır. Uygulama öncesi sprey iyice çalkalanmalıdır.
    Geçici yapıştırma için bir yüzeye sıkılır ve yapıştırılır. (Sıkıldıktan sonra en fazla 1-2 dakika içinde yapıştırılmalıdır.)
    Kalıcı ve daha sağlam bir yapıştırma için her iki yüzeye de sıkılır. (Yapıştırıcı sıkıldıktan sonra 10 dk. içinde yapıştırılma yapılmalıdır.)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

* Adınızı yorumlara yazınız.
* Hesabınız yoksa adsız seçeneğini seçtikten sonra isminizi yazarak yorumunuzu bırakınız
* Yorumların neredeyse tamamı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorumunuzu bulamıyorsanız son yorumlara bakın veya yorum yaptığınız konunun altındaki daha fazlasını yükle veya yükleniyor yazısına tıklayınız.
* Yorumunuz yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.