SPREY YAPIŞTIRICI ÇEŞİTLERİ,SPREY JAPON YAPIŞTIRICISI, SPREY YAPIŞTIRICI NE YAPIŞTIRIR?,SPREY YAPIŞTIRICI NERELERDE KULLANILIR?,TEK KOMPONENTLİ SPREY YAPIŞTIRICI,ÇİFT KOMPONENTLİ SPREY YAPIŞTIRICI

   
    En çok kullanılan sprey yapıştırıcıları çift komponentli ve tek komponentli olarak ikiye ayırabiliriz.

Çift Komponentli Sprey Yapıştırıcılar: Bu yapıştırıcıya halk arasında aktivatörlü japon ya da sprey japon yapıştırıcısı da denir. Farklı firmalar üretse de kimyasalları aynıdır ve aynı maddeleri yapıştırır. Çok hızlıdır ve tek komponentliye göre oldukça kuvvetlidir.
Uygulama: Sprey bir yüzeye, yapıştırıcı ise diğer yüzeye uygulanarak birleştirilir. Yapışma birkaç saniye sonra gerçekleşir. Yüzeylerden biri emici ise (Örn.ahşap,mdf,sunta, beton) sprey emici yüzeye sıkılır.
En çok kullanıldığı alanlar: Mutfak montajı, mobilya imalatı, hobi amaçlı kullanımlarda, ahşap mdf, sunta, kauçuk, metal, seramik, bazı plastik çeşitleri, çekmeceler, dekoratif çerçeveler, resim çerçeveleri, süpürgelikler.
   
Tek komponentli sprey yapıştırıcılar: İki komponentli sprey yapıştırıcıya göre zayıf olduğundan genellikle geçici yapıştırma işlerinde kullanılır. Hafif malzemeleri yapıştırmada idealdir. Esnek bir yapıştırıcıdır. Yapıştırma sonrası sert bir yüzey oluşturmaz. Bu yüzden yumuşak malzemeler için idealdir.
En çok kullanıldığı alanlar: Kağıt, tahta, keçe, kumaş, fotoğraf, poster, alüminyum folyo, mantar gibi malzemeleri birbirine yapıştırmak için uygundur.
Uygulama: Uygulanacak yüzey temiz, kuru, ve yağdan arındırılmış olmalıdır. Uygulama öncesi sprey iyice çalkalanmalıdır.
    Geçici yapıştırma için bir yüzeye sıkılır ve yapıştırılır. (Sıkıldıktan sonra en fazla 1-2 dakika içinde yapıştırılmalıdır.)
    Kalıcı ve daha sağlam bir yapıştırma için her iki yüzeye de sıkılır. (Yapıştırıcı sıkıldıktan sonra 10 dk. içinde yapıştırma yapılmalıdır.)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

YORUM YAPMADAN ÖNCE
Yorumunuzu ve cevabını bulmak için :
*** Adınızı yorumlara yazıp son yorumlar kısmına bakabilirsiniz.
*** Hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın en altına bakabilirsiniz.
*** Yorum çok fazla ise sayfanın altındaki "daha fazlasını yükle" ye tıklayın ki yorumların devamı görünsün.
*** Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
*** Yorum formundaki "beni bilgilendir" kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
*** Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.

(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.