SES YALITIMI NASIL YAPILIR?,SES YALITIM LEVHALARI NASIL YAPIŞTIRILIR?,SES YALITIMI,SES İZOLASYON MALZEMELERİ NASIL YAPIŞTIRILIR?, EN İYİ SES YALITIM MALZEMELERİ NELERDİR?

    En çok kullanılan ve en yaygın ses izolasyon malzemeleri:

    Piramit Ses Yalıtım Levhası:

    Piramit ses yalıtım levhasının üzeri küçük piramitlerden oluşur. Akustik sesi dağıtma özelliğine sahip olduğundan genellikle müzikli eğlence mekanlarında kullanılır. Bar ve disko gibi yerlerde içeriden yapıştırılan piramit ses yalıtım levhaları akustik sesi dağıtarak sesin dışarıya çıkmasını engeller. Piramit ses yalıtım levhası yapıştırıldıktan sonra üzeri sıva harcı ile sıvanmaz.

    Rulo Yalıtım Levhası:

    Rulo yalıtım levhası düz bir şekle sahiptir. Rulo şeklinde satılır. İçerden ses çıkışını ve dışardan ses girişini engeller. Genellikle sinema salonlarında ve tiyatrolarda kullanılır. Üzeri sıvanabilir veya açık kalabilir.

    Taş Yünü:


    En iyi ses ve ısı yalıtım şeklidir. Genellikle 3cm.ve 5cm. kalınlığında bulunur. Kalın bir malzeme olduğundan daha çok dış cephelere uygulanır. Döşenmesi diğer ses yalıtım levhalarından farklıdır. Levha ortadan kesilerek bir tam, bir yarım şeklinde döşenir. Yapıştırma esnasında üstteki levha ile altta kalan levha aynı hizada olmaz, T şekli verilir.

    Isı Yalıtım Levhalarını Yapıştırmak:
  • Taraklı mala ile yapıştırıcı duvara veya yere yayılarak yalıtım plakası yapıştırılır.
  • Yapıştırıcı kuruduktan sonta ses yalıtım levhası üzerine özel foamboard dübeli atılabilir.
  • Yapıştırma yapılırken birleşim yerlerinde boşluk kalmaması sağlanmalıdır.
  • Isı ve ses levhaları aynı yapıştırıcılar ile yapıştırılır. Bu yapıştırıcılar çimento esaslı, elyaf takviyeli yapıştırıcılardır. 25kg.lık bu yapıştırıcıların 1 tanesi yaklaşık 5m² için yeterlidir.
  • İsteğe göre ses yalıtım levhası üzerine sıva veya alçı yapılabilir. Boya yapılacaksa sıva veya alçıdan sonra yüzeyin emiciliğini azaltmak için astar atılabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

* Adınızı yorumlara yazınız.
* Hesabınız yoksa adsız seçeneğini seçtikten sonra isminizi yazarak yorumunuzu bırakınız
* Yorumların neredeyse tamamı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorumunuzu bulamıyorsanız son yorumlara bakın veya yorum yaptığınız konunun altındaki daha fazlasını yükle veya yükleniyor yazısına tıklayınız.
* Yorumunuz yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.