MONTAJ YAPIŞTIRICISI NASIL KULLANILIR?,MONTAJ YAPIŞTIRICISI NERELERDE KULLANILIR?,MONTAJ YAPIŞTIRICISI TÜRLERİ,EVDE MONTAJ YAPIŞTIRICISINI KULLANMAK,MONTAJ YAPIŞTIRICISI NEDİR?

    Profesyonel yapıştırıcı grubuna giren montaj yapıştırıcıları Türkiyede Yapı Marketlerin de artmasıyla artık evlerde de tanınmaya ve kullanılmaya başlandı.
    Kullanım alanının çok geniş olması, kaldırma ve yük taşıma  kapasitesinin fazla olması, ilk tutunma süresinin kısalığı ve çok kuvvetli bir yapıştırıcı olması onu diğer yapıştırıcılardan daha üstün kılan özellikleridir.
    Bir montaj yapıştırıcısını silikon gibi su yalıtım işlerinde (silikon kadar esnek değildir), mastik gibi boşluk ve çatlak doldurma işlerinde veya çok çeşitli alanlarda yapıştırma işlerinde kullanabilirsiniz.
    Türkiyeye yurtdışından sadece birkaç firma tarafından getirilen bu yapıştırıcıların özel işler için farklı tipleri üretilmeye başlanmıştır. (Örneğin ilk tutunma süresi daha kısa olan tipleri, daha esnek olan tipleri veya solventsiz olanları gibi.)
    Tabi bir montaj (montage) yapıştırıcının bir özelliğini ön plana çıkarıldığında diğer özelliğinden biraz fedakarlık etmeniz gerekebilir. Örneğin ilk tutunma süresi daha kısa olan veya daha esnek olan bir montaj yapıştırıcısı tipi seçtiğinizde kuruktan sonra taşıma kapasitesinde ve kuvvetinde bir miktar azalma olacaktır. Aynı şekilde soventsiz (uçucu gaz) içermeyen bir yapıştırıcı kullanmak istereniz yapıştırıcının kullanım alanının daraldığına veya kuvvetinin düştüğünü göreceksiniz.
    Genellikle silikon gibi kartuşlarda satılan bu yapıştırıcıları diş macunu gibi sıkabileceğiniz tüplerde, internette, bazı nalburlarda ve yapı marketlerde bulabilirsiniz.
    Genel olarak montaj (montage) yapıştırıcılarını iki gruba ayırabiliriz. Solventsiz montaj yapıştırıcıları ve solventli (uçucu ve yanıcı gaz) montaj yapıştırıcıları. Bu yapıştırıcılar aynı amaç için kullanabileceğiniz gibi yapıştırıcıların kendine has daha verimli kullanılabileceği alanları vardır. Örneğin solventsiz bir montaj yapıştırıcısıyla köpük ve strofor türlerini, yumuşak plastikleri yapıştırabilirsiniz fakat solventli bir montaj yapıştırıcısı bu malzemeleri eritip deforme edecektir.

    Solventsiz Montaj (Montage)Yapıştırıcıları:
    Solventsiz olduğundan köpük, strofor, yumuşak plastikleri yapıştırmak ve montalamak için idealdir. Sert maddelerde (taş, beton, tuğla, mermer v.b.) solventli montaj yapıştırıcısı tercihi daha doğru olur. Genellikle beyaz renkte üretilmesine rağmen açık sarı senkleri de mevcuttur. Dolgu işlerinde pek kullanılmaz.
    En çok kullanıldığı alanlar: Strofor levhalar, köpük kartonpiyer(stropiyer), köpük tavan kaplamaları, dekoratif plakaları yapıştırabilir. Ayrıca pvc kablo kanalları, süpürgelikler, ahşap ve pvc paneller, alçı paneller, seramik, fayans, metal, taş kiremit, beton, yapıştırımada kullanılabilir.

    Solventli Montaj (Montage)Yapıştırıcıları:
    İçerisindeki solventin zarar verebileceği köpük ve yumuşak plastik türevlerinde kullanılmaz. Ağırlık kaldırma ve yapıştırma gücü çok fazladır. Dış mekan için uygundur ve hava koşullarına ve suya dayanıklıdır. Dolgu için idealdir. Esnemeye müsait yerlerde esnek olan tipleri kullanılabilir.
    Solvent içeren montaj yapıştırıcısını direkt olarak sürüp yapıştırabileceğiniz gibi mükemmel ilk tutunma ve yapışma için çift yapıştırma tekniğini de kullanabilirsiniz.
    Çift yapıştırma tekniği:Yapıştıracağınız malzemeye montaj yapıştırıcısını sürüp yapıştırın. Çekip 5 dakika solventin uçmasını bekleyin sonra tekrar yapıştırıp üzerini plastik tokmak veya çekiç ile hafifçe tokmaklayın. Tam kuruma süresi 24 ile 48 saat arasıdır.
    En çok kullanıldığı alanlar: Pvc ve ahşap süpürgelik montajı, mobilya ve hazır mutfak imalatı, beton, tuğla, briket, kiremit yapıştırılması, laminat ahşap ve sunta yapıştırılması, doğal taş, kaya, mermer, granit yapıştırılması, sert plastik ve aluminyum yapıştırılması, lavabo montajı, ahşap sandalye koltuk masa tamiri.

    Evde nerede kullanabilirim? Montaj yapıştırıcısını evinizde ahşap sandalye, masa, koltuk tamirinde, düşen ve kırılan fayansları tekrar yapıştırmada, düşen mutfak lavabosunu yapıştırmada, duvara herhangi birşey tutturmada (çivi yerine), süpürgelik yapıştırmada, düşen kartonpiyerleri yapıştırmada, kablo kanalları yapıştırmada ve daha birçok alanda kullanabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

* Adınızı yorumlara yazınız.
* Hesabınız yoksa adsız seçeneğini seçtikten sonra isminizi yazarak yorumunuzu bırakınız
* Yorumların neredeyse tamamı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorumunuzu bulamıyorsanız son yorumlara bakın veya yorum yaptığınız konunun altındaki daha fazlasını yükle veya yükleniyor yazısına tıklayınız.
* Yorumunuz yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.