BOYA FIRÇASI NASIL SEÇİLİR?, HANGİ BOYAYA HANGİ RULO OLUR?, BOYA RULOSU NASIL SEÇİLİR?

    Boya yaparken en iyi sonuç ve hızlı bir iş için boyanıza uygun rulo ve fırçayı kullanmalısınız. Boyalara göre en uygun fırça ve rulolar:

SU BAZLI SİLİNEBİLİR BOYALAR 

Rulo:
*(Posteki Rulo) Posteki rulo fiyatı diğer ruloların iki katıdır ancak uygulamada size çok kolaylık sağlar, boyayı iyi tutar, boya ruloya iyi nüfuz eder.
*Kısa tüylü rulo (saten rulosu): Tüy uzunluğu yaklaşık 14mm.dir. Alçılı ve düz yüzeyler için idealdir. İz bırakmaz. Saten alçı üzerinde kullanılabilecek en iyi rulodur.
Fırça:
*Kaliteli kıl dökmeyen plastik fırça veya gerçek kıl fırça kullanılabilir. Duvar tavan kestirmeleri içi 4 numara veya 3 numara kullanılır.

PLASTİK BOYALAR 

Rulo:
*(Posteki Rulo) Plastik boya için en iyi tercihtir. Boyayı sıva ve düzgün olmyan yüzeylerde çok iyi sonuç verir.
*Özel plastik boya rulosu. Tüy uzunluğu yaklaşık 25mm.dir. Özellikle düz olmayan alçısız duvarlarda kullanılır. Tüy uzunluğu fazla olduğundan düz olmayan pürüzlü yüzeylerde daha iyi sonuç verir. Boyayı iyi tutar, damlatma yapmaz fakat düz zeminlerde iz bırakabilir.
Fırça:
*Plastik ve gerçek kıl fırça. Kaliteli kıl dökmeyen plastik fırça veya gerçek kıl fırça kullanılabilir. Duvar tavan kestirmeleri içi 4 numara veya 3 numara kullanılır.

TAVAN BOYASI 

Rulo:
*Plastik boya rulosu kullanılır. Tüy uzunluğu yaklaşık 25mm.dir. Tavan boyama işşerinde en iyi sonuçu verir. Damlatma yapmaz.

VERNİK VE AHŞAP KORUYUCULAR

Rulo:
*Çok kısa tüylü kadife rulo kullanılır. Tüy uzunluğu yaklaşık 7mm.dir. Ayrıca kısa tüylü özel vernik ruloları ve sünger rulo kullanılır.
Fırça:
*Kaliteli kıl dökmeyen plastik fırça veya gerçek kıl fırça kullanılabilir.

SENTETİK BOYALAR (YAĞLI BOYALAR)

Rulo:
*Kısa tüylü rulolar. Su bazlı saten rulosu sentetik boyalarda kullanılabilir. Ayrıca kısa tüylü vernik ruloları da sentetik boyalarda kullanılabilir. (Sünger vernik rulosu sentetik boyalarda kullanılmaz, sentetik boyalar süngere zarar verir.) Tüy uzunluğu 7mm.ile 14mm. arası rulolar kullanılabilir. En ideali 14mm.dir.
Fırça:
*Gerçek kıl fırça kullanılabilir.

SELÜLOZİK BOYALAR

Rulo:
*Tüy uzunluğu 7mm.ile14mm arası olanlar idealdir. Su bazlı saten sulosu veya yağlı boya rulosu kullanılabilir. (Sünger rulolar selülozik boyalarda kesinikle kullanılmaz.)
Fırça:
*Gerçek kıl fırçalar.

DIŞ CEPHELER

Rulo:
*Silikonlu ve akrilik dış cephe boyalarında uzun tüylü özel dış cephe rulosu. Tüy uzunluğu yaklaşık 25mm. Grenli dış cephe boyalarında 1. ve 2. kat dış cephe rulosu, desen vermek içinse boya kurumadan üzerine sünger delikli dış cephe rulosu kullanılır.
Fırça:
*Plastik veya kıl fırçalar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

* Adınızı yorumlara yazınız.
* Hesabınız yoksa adsız seçeneğini seçtikten sonra isminizi yazarak yorumunuzu bırakınız
* Yorumların neredeyse tamamı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorumunuzu bulamıyorsanız son yorumlara bakın veya yorum yaptığınız konunun altındaki daha fazlasını yükle veya yükleniyor yazısına tıklayınız.
* Yorumunuz yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.