BOYA FIRÇASI NASIL SEÇİLİR?, HANGİ BOYAYA HANGİ RULO OLUR?, BOYA RULOSU NASIL SEÇİLİR?

    Boya yaparken en iyi sonuç ve hızlı bir iş için boyanıza uygun rulo ve fırçayı kullanmalısınız. Boyalara göre en uygun fırça ve rulolar:

SU BAZLI SİLİNEBİLİR BOYALAR 

Rulo:
*(Posteki Rulo) Posteki rulo fiyatı diğer ruloların iki katıdır ancak uygulamada size çok kolaylık sağlar, boyayı iyi tutar, boya ruloya iyi nüfuz eder.
*Kısa tüylü rulo (saten rulosu): Tüy uzunluğu yaklaşık 14mm.dir. Alçılı ve düz yüzeyler için idealdir. İz bırakmaz. Saten alçı üzerinde kullanılabilecek en iyi rulodur.
Fırça:
*Kaliteli kıl dökmeyen plastik fırça veya gerçek kıl fırça kullanılabilir. Duvar tavan kestirmeleri içi 4 numara veya 3 numara kullanılır.

PLASTİK BOYALAR 

Rulo:
*(Posteki Rulo) Plastik boya için en iyi tercihtir. Boyayı sıva ve düzgün olmyan yüzeylerde çok iyi sonuç verir.
*Özel plastik boya rulosu. Tüy uzunluğu yaklaşık 25mm.dir. Özellikle düz olmayan alçısız duvarlarda kullanılır. Tüy uzunluğu fazla olduğundan düz olmayan pürüzlü yüzeylerde daha iyi sonuç verir. Boyayı iyi tutar, damlatma yapmaz fakat düz zeminlerde iz bırakabilir.
Fırça:
*Plastik ve gerçek kıl fırça. Kaliteli kıl dökmeyen plastik fırça veya gerçek kıl fırça kullanılabilir. Duvar tavan kestirmeleri içi 4 numara veya 3 numara kullanılır.

TAVAN BOYASI 

Rulo:
*Plastik boya rulosu kullanılır. Tüy uzunluğu yaklaşık 25mm.dir. Tavan boyama işşerinde en iyi sonuçu verir. Damlatma yapmaz.

VERNİK VE AHŞAP KORUYUCULAR

Rulo:
*Çok kısa tüylü kadife rulo kullanılır. Tüy uzunluğu yaklaşık 7mm.dir. Ayrıca kısa tüylü özel vernik ruloları ve sünger rulo kullanılır.
Fırça:
*Kaliteli kıl dökmeyen plastik fırça veya gerçek kıl fırça kullanılabilir.

SENTETİK BOYALAR (YAĞLI BOYALAR)

Rulo:
*Kısa tüylü rulolar. Su bazlı saten rulosu sentetik boyalarda kullanılabilir. Ayrıca kısa tüylü vernik ruloları da sentetik boyalarda kullanılabilir. (Sünger vernik rulosu sentetik boyalarda kullanılmaz, sentetik boyalar süngere zarar verir.) Tüy uzunluğu 7mm.ile 14mm. arası rulolar kullanılabilir. En ideali 14mm.dir.
Fırça:
*Gerçek kıl fırça kullanılabilir.

SELÜLOZİK BOYALAR

Rulo:
*Tüy uzunluğu 7mm.ile14mm arası olanlar idealdir. Su bazlı saten sulosu veya yağlı boya rulosu kullanılabilir. (Sünger rulolar selülozik boyalarda kesinikle kullanılmaz.)
Fırça:
*Gerçek kıl fırçalar.

DIŞ CEPHELER

Rulo:
*Silikonlu ve akrilik dış cephe boyalarında uzun tüylü özel dış cephe rulosu. Tüy uzunluğu yaklaşık 25mm. Grenli dış cephe boyalarında 1. ve 2. kat dış cephe rulosu, desen vermek içinse boya kurumadan üzerine sünger delikli dış cephe rulosu kullanılır.
Fırça:
*Plastik veya kıl fırçalar.

9 yorum:

 1. Tamam kadife; ipek ; perlon , sari killi, siyah killi, kestirme vs türlü turlu rulo ve firca var...bu ipek kadife vsvs nedir neye göre sececegiz.ahsap boyama icin soruyorum.Bilgi verirseniz sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayrullah Yelseli,
   *Sarı kıllı genellikle plastikten olur.
   *Sarının ve kremin tonlarının karışık olduğu fırçalar genellikle domuz kılı olur.
   *Siyah kıllı gerçek kıldır. (At kılı olabilir.)
   *Sedef fırça özel üretilmiş ucu taşlanmış, amatör ve profesyonel kullanım için plastikten yapılmış bir fırçadır.
   *Piyasada kafide fırça dedikleri de kadife rulodur. Kısa ipli, parmak rulodur. Genellikle vernik ve su bazlı boyalarda kullanılır. (Boya rulolarında da farklı uygulamalara yönelik çeşitler vardır.

   Sil
 2. hocam kadife , sünger ve piyasada satılan bol iplikli parmak rulo diye gecen rulonu farkı nedir.ücü de ahşap kapı boyamada kullanılabilir mi.hangisi daha az iz bırakır

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayrullah Yelseli,
   Rulo boyaya be yüzeye göre de seçilebilir. Parlak boyalarda ve verniklerde iz yapmaması için genellikle kadife rulo kullanılır.
   Vernik için kadife ve sünger rulo idealdir. Pürüzlü, tam düzgün olmayan yüzeylerde de genellikle uzun ipli rulo kullanılır.
   Ahşap kapı boyamada kadife rulo veya saten boya rulosunun parmak olanını kullanabilirsiniz.

   Sil
  2. Anza fırça deneyin. Tavsiyemdir. Jotun bayilerinde bulabilirsiniz. Ruloları klasik rulodan 2 cm daha dardır ve kenarları törpülmüş olduğundan, uygulamacılar sevmez, fakat malzeme kalitesi çok iyidir. Fırça kalitesinde muadili yoktur. Orijinal İsveç malıdır.

   Sil
 3. HOCAM MERHABA
  BEN CADENCE BOYA İLE ŞİFONYERİ BOYUCAM KADİFE RULO MU YOKSA SATEN PARMAK RULO MU KULKLANMALIYIM. BOYADA VE VERNİKTE HANGİSİNİ KULLANMALIIM

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Boya ve vernikte de kadife rulo kullanın. Çok daha iyi sonuç verir.

   Sil
 4. Çelik kapımı boyuyorum. Kadife rulo kullandım. Sıfır iz olsun istiyorum ama istediğim gibi değil. Saten rulosu ile boyasam nasıl olur? Cadence boya kullanıyorum. Kapım çelik ama ahşap kaplı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Denizyıldızı Bengin,
   Kadife rulo daha iyi. Boya bittikten hemen sonra ruloyu boyaya batırmadan yüzeyde gezdirin.

   Sil

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuzu bulamıyorsanız son yorumlara bakın veya yorum
yaptığınız konunun altındaki daha fazlasını yükle veya yükleniyor
yazısına tıklayın.
* Yorumunuz 5 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.