FARKLI MEKANLARA GÖRE DUVAR RENGİ SEÇİMİ NASIL OLMALI? SALON VE OTURMA ODASINDA DUVAR RENGİ, ÇOCUK VE GENÇ ODASI RENGİ SEÇİMİ,YATAK ODASI RENGİ SEÇİMİ,YEMEK ODASI RENGİ SEÇİMİ,BANYO,MUTFAK,TAVAN BOYASI RENGİ SEÇİMİ NASIL OLUR?

    Kullanılacak boyanın rengi, mekânın kullanılış amacına göre belirlenmeli, denge ve uyum dikkate alınmalı; renk seçerken mekânın aldığı ışık ve aydınlatmalar göz önünde bulundurulmalıdır.

Salon ve oturma odası için renk: Bu odalar genellikle dinlenme amacıyla kullanılır. Bu nedenle dikkat dağıtıcı ve yorucu renklerden uzak durulmalıdır. Bej, kırık beyaz, açık gri gibi açık renkler turuncu bu odalar için idealdir.

Çocuk ve genç odası için renk: 11-12 yaşındaki genç odalarında kırmızı, turuncu gibi canlı renkleri; daha büyük genç odaları için yatıştırıcı renklerden mavinin tonlarını kullanabilirsiniz. Sarı ve mor da zekâ gelişimi için ideal renkledir.

Yatak odası için renk: Rahatlık ve sessizlikle özdeşleşmiş bu odalar için yumuşak renkler tercih edilmelidir. Mor ve lilayı sarıyla dengeleyebilirsiniz.

Ortak kullanılan yerler: Kuvvetli ve çarpıcı bir atmosfer için koyu ve canlı renkler; sıcak ve rahatlatıcı bir atmosfer için açık sarı, turuncu, leylak ve pembe gibi renkler kullanılmalıdır.

Yemek odası için renk: Mutlu ve sıcak bir atmosfere sahip bu mekanlar için metabolizmayı hızlandırıcı sarı ve sinirleri yatıştırıcı yeşil idealdir.

Banyo için renk: Genellikle evin en küçük mekânı olduğundan daha geniş görünmesi için açık renkler kullanılmalıdır.

Mutfak için renk: Mutfaklar iştah arttırıcı ve yaratıcılık gerektiren mekanlardır. Kırmızı ve turuncuyu yeşil ve mavi ile dengeleyebilirsiniz.

Tavan: Tavanda açık renkler tercih edilmelidir. Genellikle beyaz renk kullanılır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

YORUM YAPMADAN ÖNCE
Yorumunuzu ve cevabını bulmak için :
*** Adınızı yorumlara yazıp son yorumlar kısmına bakabilirsiniz.
*** Hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın en altına bakabilirsiniz.
*** Yorum çok fazla ise sayfanın altındaki "daha fazlasını yükle" ye tıklayın ki yorumların devamı görünsün.
*** Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
*** Yorum formundaki "beni bilgilendir" kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
*** Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.

(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.