FARKLI MEKANLARA GÖRE DUVAR RENGİ SEÇİMİ NASIL OLMALI? SALON VE OTURMA ODASINDA DUVAR RENGİ, ÇOCUK VE GENÇ ODASI RENGİ SEÇİMİ,YATAK ODASI RENGİ SEÇİMİ,YEMEK ODASI RENGİ SEÇİMİ,BANYO,MUTFAK,TAVAN BOYASI RENGİ SEÇİMİ NASIL OLUR?

    Kullanılacak boyanın rengi, mekânın kullanılış amacına göre belirlenmeli, denge ve uyum dikkate alınmalı; renk seçerken makanın aldığı ışık ve aydınlatmalar göz önünde bulundurulmalıdır.

Salon ve oturma odası: Bu odalar genellikle dinlenme amacıyla kullanılır. Bu nedenle dikkat dağıtıcı ve yorucu rennklerden uzak durulmalıdır. Yeşil, pembe, lila ya da mavi ile turuncu bu odalar için idealdir.

Çocuk ve genç odası: 11-12 yaşındaki genç odalarında kırmızı, turuncu gibi canlı renleri; daha büyük genç odaları için yatıştırıcı renklerden mavinin tonlarını kullanabilirsiniz. Sarı ve mor da zekâ gelişimi için ideal renkledir.

Yatak odası: Rahatlık ve sessizlikle özdeşleşmiş bu odalar için yumuşak renkler tercih edilmelidir. Mor ve lilayı sarıyla dengeleyebilirsiniz.

Ortak kullanılan yerler: Kuvvetli ve çarpıcı bir atmosfer için koyu ve canlı renkler; sıcak ve rahatlatıcı bir atmosfer için açık sarı, turuncu, leylak ve pembe gibi renkler kullanılmalıdır.

Yemek odası: Mutlu ve sıcak bir atmosfere sahip bu mekanlar için metabolizmayı hızlandırıcı sarı ve sinirleri yatıştırıcı yeşil idealdir.

Banyo: Genellikle evin en küçük mekânı olduğundan daha geniş görünmesi için açık renkler kullanılmalıdır.

Mutfak: Mutfaklar iştah arttırıcı ve yaratıcılık gerektiren mekanlardır. Kırmızı ve turuncuyu yeşil ve mavi ile dengeleyebilirsiniz.

Tavan: Tavanda açık renkler tercih edilmelidir. Genellikle beyaz renk kullanılır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

* Adınızı yorumlara yazınız.
* Hesabınız yoksa adsız seçeneğini seçtikten sonra isminizi yazarak yorumunuzu bırakınız
* Yorumların neredeyse tamamı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorumunuzu bulamıyorsanız son yorumlara bakın veya yorum yaptığınız konunun altındaki daha fazlasını yükle veya yükleniyor yazısına tıklayınız.
* Yorumunuz yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.