BİNDER NEDİR?,BİNDER NASIL KULLANILIR?,BİNDER NEREDE KULLANILIR?,BİNDERİ SU İZOLASYON ASTARI OLARAK KULLANMAK

    Binder nedir?: Binder alçı,beton, sıva benzeri emici yüzeylerde kullanılan genel amaçlı bir astardır. Su bazlı ve sentetik olarak piyasada bulunmasına rağmen en çok kullanılan tipi su bazlı olanıdır.
    Ayrıca binderlerin çoğu konsantredir. Yani su ile inceltilmesi gerekir. Genellikle bu binder astarlar ambalajı üzerinde farklı bir oran belirtilmedikçe 1/7 oranında inceltilir. Yani 1 litre binderin içine 7 litre su ilave edilerek kullanılır.

    Binder nerede kullanılır?: Binder astar emici yüzey olan her türlü iç ve dış yüzeylerde kullanılabilir. Eski boya, beton, alçı, sıva, ham sıva, gaz beton, kireç, ve badanalı yüzeylerde kullanılır.

    Neden binder kullanılır?: Binder yapısı itibariyle yüzeye çok iyi nüfuz eder. Bu sayade yüzeyi sağlamlaştırarak son kat boyanın daha iyi yapışmasını sağlar, duvarın emiciliğini azaltarak boya sarfiyatını azaltır. Aynı miktar boya ile daha fazla alan boyayabilirsiniz. Ayrıca, 1 kısım binder 1 kısım su ile inceltildiğinde su itici izolasyon malzemesi görevi yapar. Bu uygulamalarda binderin üzerine boya yapılmaz.
    Binder nasıl kullanılır?:
 • Binder mutlaka sadece 1 kat uygulanmalıdır. Binder kuruduktan sonra üzerine boya yapılabilir.
 • Eski, yıpranmış ve dökülen yüzeylerde tamirat yapıldıktan sonra kullanılır.
 • Astar niyetine kullanılacaksa ambalajında farklı belirtilmedikçe genellikle 1/7 oranında inceltin. Yani 1litre binderinize 7 litre su ilave adin. Binderi fazla sulandırmak fayda sağlamayacağı gibi az sulandırmak da boyanın binder üzerine yapışmasını engeller ve yüzeyde kabarma ve soyulmalar olur.
 • Binderi su itici izolasyon malzemesi olarak kullanacaksanız 1/1 oranında inceltin. Yani 1 litre bindere 1 litre su ilave edin. (Bu uygulamalarda üzerine boya yapmayın. Boyada çatlama ve kabarma meydana gelir.) (Bu tip izolasyonda binder iki kat uygulanabilir.)

16 yorum:

 1. Mehmet.
  Binder astarı kısa tüylü rulo ile uygulayabilir miyiz? Yoksa büyükçe bir fırçayla mı uygulamak gerekir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mehmet Bey,
   Herhangibir rulo olur. Büyük bir fırçanız varsa o da olur.

   Sil
 2. Merhabalar..yeni evime tasinmadan once boya yapmak istiyorum..suanki boyasi zar gibi soyuluyor..yorumlardan anladigim kadari ile silikonlu boya..soyulan yerleri alci ile duzelttim..uzerine binder uygulayacagim..binderi sadece alcili alana mi yoksa tum duvarlara mi uygulamam gerek?
  Enver

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. E Kılınç,
   Binderi ambalajın üzerinde yazan miktarda sulandırıp sadece 1 kat uygulayın. Tüm duvara uygulanması gerekiyor.

   Sil
 3. Merhaba;
  Evimin duvarları plastik boya. Üzerine binder astar yapıp tam silenebilen plastik boya yapmak istiyorum. Bir tanıdığım binder astar yapmak zordur, hemen donar,plastik boya yapmaya benzemez, illaki bir ustanın yapması lazım dedi. Gerçekten binder astar yapmak normal boya yapmaktan çokmu zordur, mutlaka bi ustadan yardım almak zorundamıyım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Astar uygulaması boyadan daha kolaydır. Binder astarı ambalajda yazan oranda (genellikle 1/7) incelttikten sonra 1 kat uygulayın. 2-3 saat sonra boyanızı yapabilirsiniz.

   Sil
 4. evimde oturma odasinin duvar kagidini söktüm ve bazi yerlerini spachtel ile dolgu yaptim üzerinede hazir satilan cikintili tirtirli beyaz boyayi firca ile vurdum onun üstünede pembe bir boya yaptim ancak spachtel dolgu izleri görünüyor .Nerede eksik yaptim?izler nasil gider?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. (Yorumlara isim yazalım)
   Maalesef bunun gibi altta tamir edilen yerler çoğu zaman tamamen örtülemiyor. Tamir yaptığınız yere 1 ya da 1 kat örtücü astar ya da geçiş astarı sürün kuruyunca tüm duvara astar sürün. Bu da kuruyunca yine katlar arası kuruma süresine dikkat ederek boyanızı 2-3 kat sürün. Biraz daha iyi olacaktır. (Şu aşamada ise boyanızı sadece tamir ettiğiniz yerlere sürün 1-2 kat. Sonra tüm duvar tekrar boyayın. Biraz daha iyi olaraktır.)

   Sil
 5. Mehmet ali
  Biz pirefabrik ev sipariş ettik içeriler Alçıpan kaplama saten alçı çekeceğiz ek yerlerine fakat biner astar göndermemişler meil attık eksik diye onlarda Cvp olarak astarsız boyayacaksınız gerek olmaz diyorlar ben boya atar diye biliyorum doğrudur dimi (ha ben Afrika'dan yazıyorum bina Afrika'da burda olsa sormucem bile firmaya fakat burda öyle bi malzeme yok ne yapmam gerekir)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mehmet Ali Bey,
   Binder astar boyanın iyi tutmasını ve alçıpanın boyayı çekmesini engeller. Plastik veya silikonlu boya yapacaksanız. Astarsız da boya yapabilirsiniz. 1. kat boyayı ince sürün 2-3 saat sonra normal boyanıza başlayın. 2. ve 3. kat boyalara daha az su katın.

   Sil
 6. Salon duvarında 3 parça kabarma oldu bunları kazıdım daha önceki boyali yerler kağıt gibi çıktı saten aldı çekip boyasam okurmu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ünal Bey,
   Önce zımpara ile çözmeye çalışın, boyanın altından alçı izi kalabilir.

   Sil
 7. Nİhat Merhaba,Daha önce tavanlarımda küf oluştuğu için çamaşır suyu kullanmıştım.Sonuç iyiydi.Yalnız tavanlarımı yeniden boyamak istediğimde tavanlar boyanırken dökülmeye başladı.Boya tavanda tutmuyor.Nasıl bir yol izlemem lazım.Şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nihat Bey,
   Zımpara yapmaya çalışın, bir kat binder astar kullanın. Kuruyunca boyanızı yapın.

   Sil
 8. PREFABRİK EV ALIP ALÇIPANLA KAPATTIK ALÇIPANIN BİRLEŞN YERLERİ KISMEN BOSLUK KALDI BUNUN İÇİN NE YAPMAM LAZIM BUNU KULLANIRSAM BOYA GEREKİRMİ

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. (Yorumlara isim yazınız.)
   Birleşim yerlerine saten alçı ile tamirat yapılabilir. Kuruduktan sonra astar ve boya uygulanır.

   Sil

* Adınızı yorumlara yazınız.
* Hesabınız yoksa adsız seçeneğini seçtikten sonra isminizi yazarak yorumunuzu bırakınız
* Yorumların neredeyse tamamı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorumunuzu bulamıyorsanız son yorumlara bakın veya yorum yaptığınız konunun altındaki daha fazlasını yükle veya yükleniyor yazısına tıklayınız.
* Yorumunuz yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.