SELÜLOZİK BOYA NASIL YAPILIR?,SELÜLOZİK BOYA NERELERE YAPILIR?, ÇABUK KURUYAN BOYA, SELÜLOZİK BOYA NEDİR?


    Selülozik boya hızlı kuruduğundan ve dayanıklı olduğundan acil işlerde, özellikle dış mekanda kullanılan sanayi tipi bir metal boyasıdır. Yüksek ısıya dayanıklıdır. Yağlı boyanın tam kuruması yaklaşık 24 saat sürerken selülozik boyalar birkaç saatte kurur. Çekiçlenmiş efektli selülozik boya (çatlama efekti yapan) selülozik boyaların bir çeşididir. (Hammer) yüzeyde çatlama görünümü oluşturarak yüzeye çok güzel dekoratif bir görünüm kazandırır. Selülozik boyalar genellikle yapı çelikleri, pik demir, makine, çelik gibi yüzeylerde kullanılır. Çelik kapıların metal kısımları da selülozik boya ile boyanır.


Yüzeyi Hazırlama:
 • Yüzey temiz ve kuru olmalıdır.
 • Gevşemiş ve kalkmış boya ve pas tabakaları temizlenir.
 • Boyasız çinko, aluminyum ve galvaniz yüzeylere uygun astar atılabilir.
 • Önceden başka bir boya ile boyanmış yüzey üzerinde küçük bir alanı test amaçlı boyayıp 4 saat bekleyin.
    Uygulama:
 • Kullanımdan önce boyanın karıştırılması gerekir.
 • Çıplak veya paslı yüzeye 2 kat uygulanır.
 • 1. kattan birkaç saat sonra 2. kat boyanabilir.
 • Kıl fırça, rulo veya boya tabancası ile uygulanabilir.
    Uyarılar:
 • Sürekli selülozik boyaya maruz kalmak deride kuruma veya çatlamaya neden olabilir. Temas eden bölge sabunlu su ile yıkanmalıdır.
 • Buharı uyku hali ve baş dönmesi yapabilir.
 • Su canlıları için zararlıdır.
 • Alevlenebilir.
 • Kapalı alanlarda uzun süre kullanımlarda maske takılmalıdır.
   

59 yorum:

 1. Merhabalar ben eskimiş mobilyalarımız selülozik boya ile boyamak niyetindeyim. Boyanın ardından selülozik vernik mi kullanmalıyım, yoksa yağlı boya ( ÖRN Polisan matrix enamel) üzerine farklı bir vernik daha mı iyi bir sonuç verir?

  Siz ne önerirsiniz teşekküürler

  YanıtlaSil
 2. Mobilyalar kaplama veya yağlı boya değilse. Vernikli ahşap koruyucu kullanın. Bunlar renklidir ve kendinden verniklidir. (Önce üzerinde boya varsa zımparalayın.)

  YanıtlaSil
 3. merhaba ben metinkoyu renk olan mobilyamı beyaza boyamak istiyorum mobilyayı nasıl temilemem lazım naıl boya kullanmalıyım.tşk

  YanıtlaSil
 4. Altındaki boyanın cinsine göre işlem yapmalısınız.

  YanıtlaSil
 5. Merhaba adım ibrahim
  ben yemek masası gümüşlük ve zigon sehba tamımımı yeniden boyamak istiyorum. Bu mobilyalar için selülozik boya uygun mudur. yada hangi boyayı kullanmalıyım. eğer selilozik boya kullanamam uygun ise bu boya için hangi elektirikli boya tabancası kullanmalıyım. her iki konuda bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 6. İbrahim Bey,
  Selülozik boya mobilyaya uygundur. Marka veremem ama selülozik mobilya boyası diye arayın. Her tabanca selülozik boyayı atmaz, haznesinin ve püskürtme uçlarının (metal v.b.) selülozik boyanın zarar veremeyeceği özel bir tabanca olmalı.

  YanıtlaSil
 7. Merhaba tekrar ben ibrahim
  Selilozik boya kullanabileceğim bir elektirili boya tabancası tavsiye edebilir misiniz ?

  YanıtlaSil
 8. İbrahin Bey,
  http://wagner-turkiye.com/iletisim.asp

  yukarıdaki adres Wagner Boya tabancalarının iletişim bölümü. Uygun tabanca için mail atabilir veya arayabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 9. arzu; vernikli kapı boyamaya uygunmudur. rulo ile uygulama yapılırmı. altına mutlaka selülozik astar istermi.

  YanıtlaSil
 10. Arzu Hn.
  Vernikli kapı hafifçe zımpara yapılıp rulo ile de boyanabilir. Astar şart değil.

  YanıtlaSil
 11. Metalin veya ahşabın üstüne atılmış akrilik astarın üstüne sonkat selülozik boya uyfulanırmı nasıl sonuç verir

  YanıtlaSil
 12. Halil Bey,
  Metal üzeri akrilik astar sonrası selulozik boya kullanabilirsiniz. Ahşap üzerine kullanmayın deforme olabilir, renk de tam çıkmaz.

  YanıtlaSil
 13. Merhaba. Biz okulumuzda yerdeki seramik yüzeye (çok parlak veya çok mat değil)periyodik tablo yapmak istiyoruz. Sirkülasyonun olduğu bir yer olacağı için kalıcı olmasını istiyoruz. Hangi boya türünü tavsiye edersiniz?
  Teşekkürler

  YanıtlaSil
 14. (Yorumlara isim yazalım.)
  Seramik yüzeylere boya iyi yapışmıyor. Özellikle sizinki ayak basan bir yer olacak çok uzun ömürlü olmaz. Yüzeyin pürüzlü olması gerekiyor. Yüzeyi zımpara ile pürüzlü hale getirip üzerine 1 kat geçiş astarı uygulanırsa boya tutabilir. Sonda üzerine daha dayanıklı olması için şeffaf vinil kaplama yapıştırabilirsiniz. Ama tablolar istenildiği gibi olmazsa veya ilerde silmek istediğinizde zımpara izi kalacaktır.

  YanıtlaSil
 15. Kübra ben.
  geçiş astarı uygulaması üzerine boya üzerine şeffaf vinil kaplama. Peki boya selülozik boya mı olmalı

  YanıtlaSil
 16. Kübra Hn.
  Su bazlı dış cephe boyası kullanabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 17. Malesef maske kullanmayan o kadar çok usta gördük ki... Bilgiler için teşekkür ederiz. Saygılarımla.

  YanıtlaSil
 18. merhabalar,Ben seda evinin kapılarını selülozik boyayla ve fırça kullanarak boyaya bilirmiyim

  Mat olurmu

  YanıtlaSil
 19. Seda Hn.
  Selulozik boya metal içindir. Sentetik veya su bazlı boya kullanın.

  YanıtlaSil
 20. iyi günler gümüşlüğümü beyaz renge hangi boya ile boyayabilirim. teşekkürler.

  YanıtlaSil
 21. İnce zımpara yapın. Polisan x1 veya Dyo Hidrolux v.b. su bazlı boyalar ile 2-3 kat boyayın.

  YanıtlaSil
 22. slm ben atv kaportasında kullanacam plastik kaporta palastik aksamda boya nasıl bir sonuç verir örneqin boya atarmı daha önce hiç kullanmadım yardımcı olursanız sevinirim

  YanıtlaSil
 23. (Yorumlara isim yazalım.)
  Plastik yüzeylere selülozik boya olmaz. Yüzeye zarar verir. Plastik için özel boyalar var ya da en kolay sadece plastik için üretilmiş özel sprey boyaları kullanın.

  YanıtlaSil
 24. Merhabalar...
  Akrilik esaslı, dekoratif bir malzemeye selülozik boyamak istiyorum. Malzeme hiç boyanmamış her hangi bir sorun olur mu? Ve boya tabancası ile boyamak istiyorum. (bosch psf 55-280 watt) makinaya bir zararı olur mu? Boyadıktan sonra nasıl temizlerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Soner Bey,
   Akrilik malzemeye selülozik uygun değil. Renginde solma ve büzülme yapabilir.

   Sil
 25. saç boruyu direkt selülozik boya ile (elektrikli tabanca kullanarak) attım ama yüzey pürtüklü oldu..küçük çukurlar oluştu..neden olmuştur.nasıl düzeltirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dr.Murad Arslan,
   Selülozik boya oldukça keskin bir boyadır. Sac boru üzerinde boya varsa bu eski boyayı eritmiş olabilir. Hatta sac ince ise saca bile zarar vermiş olabilir. Zımpara yapıp sac boyası ile boyanması gerekiyor. Saç çok esnek değilse yağlı boya da olur.

   Sil
  2. Mrhb eski mobilyaları mi beyaza çevirmek istiyorum fakat bunun için selülozik boya mi kullanmaliyim yoksa vernikli ahşap boya demissnz hiç bir boya uygulamadan drekt bunumu uygulamimz gerekio bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

   Sil
  3. Belinay,
   Zımpara yapın. 1 kat geçiş astarı uygulayın. X1 su bazlı (yarımat veya parlak) veya Hidrolux v.b su bazlı bir boya ile boyayın.

   Sil
 26. Merhaba ben esen.
  Hazır amerikan kapılarımızı boyamak istşyoz. Komşu yapı marketten bir boya alıp kullanmış. Sırf bu kapılar için. Su bazlı. Mat, badana gibi geliyor bana. Daha parlak sararmayan bir boya uygulamak istiyorum. Ne önerirsiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Esen,
   Panel kapı boyaları yarımat üretilir. Fakat su bazlı parlak boyalar ile de boyanabilir. (Örn. Kale supar, Polisan x1 parlak,Dyo hidrolux.)

   Sil
  2. Ne kadar bu boyalarin fitati

   Sil
  3. Kilosu 20-25-30 tl civarında

   Sil
 27. Merhabar ben Esra gardırobumun kapaklarını beyaza boyamak istiyorum mobilyacı en uygun boyanın selülozik boya olduğunu ve selülozik tinerle birlikte kullanmamı söyledi bu şekilde nasıl kullanabilirim ve uzun vadeli kullanım için boyanın üstüne birşey sürmem gerekli mi ? Şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Esra Hn.
   Selülozik boya meallerde daha iyi. Su bazlı boya kullanın. Kapakları hafifçe zmparalayın, 1 kat geçiş astarı sürün. Astar iyice kuruyunca 2 kat su bazlı x1, Supar veya Hidrulox benzeri bir boya uygulayın.

   Sil
 28. Ahşap parçaları selülozik boya ile boyamak istiyorum. Tamamen kuruduktan sonra bu ahşap parçaları elimize almak sağlık açısından sıkıntı oluşturur mu acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mehmet Bey,
   Sağlık açısından bir sıkıntı olmaz.

   Sil
 29. İyi günler mobilya üzeri selülozik artar atıp zımparalasak ve beyaz bir selülozik boyayı fırça ile uygulasak cam gibi düz olur mu? yayılımı nasıldır? Cam gibi olması için pasta ile polisaj mı yapmalıyım selülozik vernik şart mı? İstediğimiz renk tonu ile satın alabilir miyiz boyayı? Cevabınız için şimdiden teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ,,,
   Alttaki boya selülozik değilse selülozik astar kabarma yapabilir. Boyasının ne olduğunu bilmiyorsanız zımpara yapıp geçiş astarı uygulayın. Evde yapılabilecek en uygun boyalar su bazlı boyalardır. Kolay uygulanır. X1 veya Hidrolux olabilir. Ama cam gibi, lake gibi olmasını beklemeyin.

   Sil
 30. fortmanto selolozik
  boya ile boyadım kabarcıklar oldu üstüne polisan x 1 ile boyasam olurmu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. (Yorumlara isim yazınız.) Fortmantoyu hafifçe zımparalayıp yüzeyi pürüzlü hale getirin. Üzerini nemli bir bezle silin. Polisan X1 ile boyayabilirsiniz. Bulamazsanız bizimle iletişime geçin, mağazamızdan gönderelim. (merbakar@gmail.com)

   Sil
 31. BOSCH ELEKTRİKLİ TABANCA İLE SELÜLOZİK ASTARI GAYET GÜZEL ATIYORUM.ZIMPARALAYIP SELÜLOZİK BOYA ATINCA YÜZEY PÜTÜRLÜ OLUYOR.NEREDE HATA YAPIYORUM?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. (Yorumlara isim yazalım.)
   Tabancanızın selülozik boyaya uygun olduğundan emin olun. Plastik hazneli ise uygun olmayabilir. Ayrıca zımparaladığınız yüzeyde eski boya kalıntısı var ise sentetik veya su bazlı, bu boyalarda pürüzlenme ve kabarma yapabilir. Boyayı inceltme oranına da dikkat edin.
   Kolay gelsin.

   Sil
 32. Panel kapı boyası çizilmeye darbeye karşı dayanıklımıdır. Verniksiz kullanılır mı?TEŞEKKÜR EDERİM

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Panel kapı boyalarının bir çoğu darbe ve çizilmelere dayanıklıdır.
   Uygulama da önemlidir. Vernik kullanılmaz. Ama istenirse üzerine aynı cins vernik kullanılabilir.

   Sil
 33. Mine
  Dükkan çerçevelerini boyamak istiyorum metal çerçeve eski tip selülozik boya uygunmudur?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mine Hn.
   Selülozik boya ile boyamak isterseniz alttaki eski boyanın da selülozik olması gerekir. Aksi halde boya kabarır. Hangi boya olduğunu bilmiyorsanız sentetik boya ile boyayın.

   Sil
 34. Ahşap Kapı boyamak istiyorum bu boya ile nasıl yapa bilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Semih Bey,
   Selülozik boya ile ahşap boyayacaksanız. Ahşap önceden hiç boyanmamış veya sadece selülozik boya ile boyanmış olması gerekir. Katlar arası kuruma süresine dikkat ederek 2-3 kat boyayın.

   Sil
 35. Merhabalar ben evdeki çelik kapıyı başka bir renge boyamak istiyorum. kapının bazı bölgelerinde paslanmalar oluşmuş. Bunun için selülozik boyamı kullanmalıyım. Kullanırsam da selülozik astar gerekli mi? Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mehmet Bey,
   Metal kısımlar içi selülozik boya kullanmayın. Eski boyasını kabartabilir. Paslanan bölgeleri hafifçe zımpara yapıp kapınıza 1 kat sentetik astar kullanın. Kapınızın metal kısımlarını Hammerton boya ile boyayın.

   Sil
 36. Selman İyi günler lake boyalı ahşap kapıları nasıl boya ile boyaya biliriz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selman Bey,
   Lakenin hafifçe zımparalanıp yüzeyin pürüzlü hale getirilmesi gerekir. Polisan X1, Permolit Permolife, Dyo Hidrolux, Kale Supar benzeri boyalar olabilir.

   Sil
 37. Merhaba boyali ahsap uzerine sellülozik mat boya uyguluyorum rulo ile lakin bir kat boya birgun once attim ikinci gun ikinci kati atiyorum fakat ilk kat boyayi dahi kaldiriyor tabancami kullanmaliyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Boyalı bir yüzeye selülozik boya uyguluyorsanız eski boyasında selülozik boya olmalıdır. Aksi halde kabarır. Ayrıca selülozik boya en iyi tabanca ile olur.

   Sil
 38. Merhaba ben selulozik boya yapıyorum çiğ metale fakat fabrikada çalışıyorum montaj yapılırken bu boyalar atıyor en ufak çarpmada çarpan yerin boyası kalkıyor tiner girdiğim için olabilirmi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Celal Doğan,
   Boyadan önce selülozik astar kullanın.

   Sil
 39. Merhabalar.. metal puntalı kümes telleri aldigimda yesil renkliydi ve ben siyaha boyamak istiyorum hangi tür boya kullanmayalim acaba? Simdiden tesekkur ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Misafir42,
   Sentetik boya ile boyayabilirsiniz.

   Sil

* Adınızı yorumlara yazınız.
* Hesabınız yoksa adsız seçeneğini seçtikten sonra isminizi yazarak yorumunuzu bırakınız
* Yorumların neredeyse tamamı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorumunuzu bulamıyorsanız son yorumlara bakın veya yorum yaptığınız konunun altındaki daha fazlasını yükle veya yükleniyor yazısına tıklayınız.
* Yorumunuz yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.