JAPON YAPIŞTIRICISI NEDİR?, JAPON YAPIŞTIRICISI NE YAPIŞTIRIR?, JAPON YAPIŞTIRICISI ÇEŞİTLERİ NELERDİR?, JAPON YAPIŞTIRICISI NASIL KULLANILIR,SIVI JAPON,JEL JAPON,SPREY JAPON YAPIŞTIRICISI

    
    Bütün japon yapıştırıcılarının ham maddesi siyanoakrilattır. (Cyanoacrylate). Yapışma tamamlandıktan sonra sert bir tabaka oluşturur, esnek değildir. Tabi bütün bu yapıştırıcıların kimyası aynı olsa da satıcı veya üretici firmalar bu yapıştırıcıya farklı isimler koymuşlardır. Turbo yapıştırıcı, hızlı yapıştırıcı, süper yapıştırıcı, süper glue v.b Türkiye de bu yapıştırıcıları biz genellikle japon yapıştırıcısı diye adlandırıyoruz. En çok kullanılan japon yapıştırıcısı türleri.(Sıvı japon yapıştırıcısı, jel japon yapıştırıcısı, sprey japon yapıştırıcısı)
    Çok hızlı olduğundan ve çok çeşitli malzemeleri birbirine yapıştırdığı için çok tercih edilir. (Teflon, kumaş silikon, polietilen, polypropilen için uygun değildir.)
  
Sıvı Japon Yapıştırıcısı

    En ekonomik, en çok kullanılan ve en çok bilinen japon yapıştırıcısıdır. Yapıştırılacak yüzeylere tek taraflı olarak ince bir tabaka halinde sürülür. Yüzey emici ise (sunta, ağaç, v.b. gibi) yapıştırıcı biraz daha fazla sürülebilir. İyi bir yapışma olması için yapıştırılan yüzeye yaklaşık 30-60 saniye kadar bastırılır. Porselen, deri, metal, seramik, lastik, kauçuk, mantar, ağaç, pvc, ABS, polisitirol, karton, cam için uygundur.


    
Jel Japon Yapıştırıcısı

Yoğun kıvamlı bir yapıştırıcıdır. Damlama yapmaz. Boşluk doldurmak için en iyi japon yapıştırıcısıdır. Cam, mücevher, kauçuk, tahta, deri, sert plastiklerin tamiri ve yapıştırılması için idealdir. Jel japon yapıştırıcısı daha çok esnek yüzeyler için uygundur.

Sprey Japon Yapıştırıcısı 
(Aktivatörlü Sprey Yapıştırıcı)

     İki parçadan oluşur. Hızlandırıcı (aktivatör) sprey, ve sıvı yapıştırıcı. Sprey yapıştırıcının yüzey tarafından emilmesini engeller ve yapışma kuvvetini arttırır. Ayrıca ısı oluşturarak yapışmanın daha hızlı olmasını sağlar.
    Yapıştırılacak yüzeylerden birine (tercihen emici yüzeye) yaklaşık 15 cm. mesafeden ince bir tabaka halinde sprey sıkılır. Yapıştırıcı da diğer tarafa sürülerek 10-15 saniye bastırılır. Bazı plastik parçalarda bozulmaya, erimeye neden olabilir. Uygulanacak yüzeyler kuru temiz ve yağdan arındırılmış olmalıdır.
    MDF, ahşap, sunta kauçuk, plastik, lastik, metal için uygundur. Genellikle mobilya imalatında, hobi amaçlı kullanımlarda, çekmecelerde, dekoratif ve resim çerçevelerinde, süpürgeliklerin hızlı montajı ve yapıştırılmasında kullanılır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuzu bulamıyorsanız son yorumlara bakın veya yorum
yaptığınız konunun altındaki daha fazlasını yükle veya yükleniyor
yazısına tıklayın.
* Yorumunuz 5 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.