Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

JAPON YAPIŞTIRICISI NEDİR?, JAPON YAPIŞTIRICISI NE YAPIŞTIRIR?, JAPON YAPIŞTIRICISI ÇEŞİTLERİ NELERDİR?, JAPON YAPIŞTIRICISI NASIL KULLANILIR,SIVI JAPON,JEL JAPON,SPREY JAPON YAPIŞTIRICISI

    Bütün japon yapıştırıcılarının hammaddesi siyanoakrilattır(Cyanoacrylate). Yapışma tamamlandıktan sonra sert bir tabaka oluşturur, esnek değildir.
    Genellikle çok hızlı olduğundan ve çok çeşitli malzemeleri birbirine yapıştırdığı için tercih edilir. (Teflon, kumaş silikon, polietilen, polypropylen için uygun değildir.)
    Saniyeler içinde yapıştıran bu yapıştırıcının kimyası aynı olmasına rağmen piyasada satış amaşlı değişik isimler verilerek satılıyor. (Önr.japon yapıştırıcısı,süper yapıştırıcı,turbo yapıştırıcı,süper glue v.b.) Türkiye de bu yapıştırıcıları biz genellikle japon yapıştırıcısı diye adlandırıyoruz. En çok kullanılan japon yapıştırıcısı türleri.(Sıvı japon yapıştırıcısı, jel japon yapıştırıcısı, sprey japon yapıştırıcısı)
    Sıvı Japon Yapıştırıcısı: En çok kullanılan ve fiyatı en düşük japon yapıştırıcısıdır. Yapıştırılacak yüzeylere tek taraflı olarak ince bir tabaka halinde sürülür. Yüzey emici ise (sunta, ağaç, v.b. gibi) yapıştırıcı biraz daha fazla sürülebilir. İyi bir yapışma olması için yapıştırılan yüzeye yaklaşık 1 dakika bastırılır. Porselen, deri, metal, seramik, lastik, kauçuk, mantar, ağaç, pvc, ABS, polisitirol, karton, cam için uygundur.
    Jel Japon Yapıştırıcısı: Yoğun kıvamlı bir yapıştırıcıdır. Damlama yapmaz. Boşluk doldurmak için en iyi japon yapıştırıcısıdır. Cam, mücevher, kauçuk, tahta, deri, sert plastiklerin tamiri ve yapıştırılması içi idealdir.
Jel japon yapıştırcısını fazla kullanmak yapıştırma gücünü zayıflatır.
    Sprey Japon Yapıştırıcısı (Aktivatörlü Japon Yapıştırıcısı): İki parçadan oluşur. Hızlandırıcı (aktivatör) sprey, ve sıvı yapıştırıcı. Sprey yapıştırıcının yüzey tarafından emilmesini engeller ve yapışma kuvvetini arttırır. Ayrıca ısı oluşturarak yapışmanın daha hızlı olmasını sağlar.
    Yapıştırılacak yüzeylerden birine (tercihen emici yüzeye) yaklaşık 15 cm. mesafeden ince bir tabaka halinde sprey sıkılır. Yapıştırıcı da diğer tarafa sürülerek 10-15 saniye bastırılır. Bazı plastik parçalarda bozulmaya, erimeye neden olabilir. Uygulanacak yüzeyler kuru temiz ve yağdan arındırılmış olmalıdır.
    MDF, ahşap, sunta kauçuk, plastik, lastik, metal için uygundur. Genellikle mobilya imalatında, hobi amaçlı kullanımlarda, çekmecelerde, dekoratif ve resim çerçevelerinde, süpürgeliklerin hızlı montajı ve yapıştırılmasında kullanılır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

* Adınızı yorumlara yazınız.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorumunuzu bulamıyorsanız son yorumlara bakın veya yorum
yaptığınız konunun altındaki daha fazlasını yükle veya yükleniyor
yazısına tıklayın.
* Yorumunuz yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız
dışındadır.