DERİ KOLTUK YAPIŞTIRMAK,DERİ YAPIŞTIRMAK,DERİ SANDALYE YAPIŞTIRMAK, YIRTIK DERİ ELBİSEYİ YAPIŞTIRMAK,DERİ NASIL YAPIŞTIRILIR?,DERİ ARABA KOLTUĞU YAPIŞTIRMAK

    Araba veya evinizdeki deri veya benzeri yırtılan koltuğunuzu yapıştırmanın en iyi yolu ve esnek yapıştırıcı kullanmaktır. Kullanabileceğiniz yapıştırıcılar (Kontakt yapıştırıcılar) Derb-Bally benzeri yapıştırıcılardır. (Örneğin Derby, Bally,Pattex metal-plastik-cam,Pattex deri-kauçuk-ahşap,pattex extreme,bison contakt v.b.)Bu yapıştırıcıları ve benzerlerini hatta renksiz olanlarını yapı marketlerde ve bazı hırdavatçılarda bulabilirsiniz. Bu yapıştırıcılar esnek olduğundan kuruduktan sonra sertleşmeyip yumuşak deri benzeri eşyanıza uyum sağlayıp kendini bırakmayacaktır. Ayrıca yapıştırılan yüzede yapıştırıcıyı hissetmezsiniz.
    Yırtık veya delik yere aynı renkte deri ile yama yapabilir veya gerdirebileceğiniz bir yer ise yırtılan yerin bir tarafını diğer tarafın üzerine getirerek yapıştırabilirsiniz. İkinci yöntemi kullanacaksanız yırtık yeri yapıştırdıktan sonra geçici olarak kağıt bant ile bantlamalısınız.
    Yapıştırma şu şekilde olmalıdır: Yapıştırılak yüzeylerin her iki tarafına da yapıştırıcı ince bir katman halinde sürülür. Yapıştırmadan önce yaklaşık 4 dakika yapıştırıcının gazının (solvent) uçması beklenir. 4 dakika sonra yapıştırma yapılır, sonra üzerine ağırlık konulabilir. Yapıştırıcının tam kuruması yaklaşık 24 ile 48 saat arasında olur. Bu süre içinde yapıştırılan bölgeyi oynatmamak en iyisidir. Ayrıca aynı renkte ip ile yırtık yer dikilebilir.

3 yorum:

 1. Merhaba ben ince sentetik siyah deriyi yine aynı deriden bir parçaya yapıştırmak istiyorum ama yumuşaklığını ve esnekliğini kaybetmesin zarar da görmesin istiyorum tam olarak neyle yapıştıracağım.

  YanıtlaSil
 2. Berk,
  Pattex Deri-Kauçuk-Ahşap yapıştırıcısı olabilir.

  YanıtlaSil
 3. Deri koltuğum yirtildi üzerine farklı deri parçaları yapistirip bir süre daha kullanmak istiyorum umarım basarili olurum Pattex si denemek istiyorum

  YanıtlaSil

* Adınızı yorumlara yazınız.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorumunuzu bulamıyorsanız son yorumlara bakın veya yorum
yaptığınız konunun altındaki daha fazlasını yükle veya yükleniyor
yazısına tıklayın.
* Yorumunuz yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız
dışındadır.