BANYO PERDESİNDEKİ KÜFLER NASIL TEMİZLENİR?, BANYO ve DUŞTAKİ KÜFLER NASIL TEMİZLENİR?

   
    Küfün en çok sevdiği yerler ıslak ve nemli yerler olduğu için banyo ve tuvaletlerde sık sık küf oluşur. Küvet,duş ve lavabo kenarına her ne kadar antibakteriel silikon çekilsede en fazla 1-2 yıl içinde tekrar küf oluşur. Sistanın yeni extra beyaz silikonu veya bison marka extra exra beyaz silikon da birkaç yıl daha küfü engelleyebilir.
    Küf silikonların üzerindeyse silikonları söküp, kazımak ve iyice temizlemek gerekir. Fayans, derz veya duvar yüzeyindeyse özel temizleyici spreyleri bulamadıysanız kireç sökücü ve yoğun kıvamlı çamaşır suyu ile sert bir fırça veya eski diş bir fırçasıyla yardımıyla da temizleyebilirsiniz.
    Tekrar silikon yapacaksanız (solvent) uçucu gaz içermeyen bilinen markaların antibakteriel silikonlarını kullanın. (örn.sista, bison, sika, kale v.b.)
    Silikon yapacağınız yeri temizleyip kuruttuktan sonra silikon kartuşunun ucunu çapraz kesip silikon tabancasıyla yavaşça boydan boya sıkın. Uygulamadan önce kenarlara kağıt bant çekebilirsiniz. Silikonu uyguladıktan sonra üzerindeki gözeneklerin tamamen kapanması ve düzgün bir görünüm oluşması için köpüklü su veya sıvı bulaşık deterjanı ile bir hamlede boydan boya parmağınızla hafifçe bastırarak üzerinden geçin.
    Eski silikonu temizledikten sonra küvet ve duşların duvar ile birleşim yerlerinde küvet kenar çıtası da kullanabilirsiniz. Çıtayı yapıştırmak için arkasına biraz silikon sürmeniz yeterli.
    Ayrıca yapı marketlerde ve internette bulabileceğiniz bu iş için özel bantlar da çok uzun süre silikon ve küf sorununuzu çözecektir. Bu bantları kullanmak ve uzun süre silikon ve küf derdinden kurtulmak istiyorsanız mutlaka iyi bir marka tercih etmelisiniz. Yapı marketlerde satın alabileceğiniz en yaygın marka ASM firmasının yurt dışından getirdiği bison markalı bantlardır. Düzgün bir montaj yapılırsa bu bantlardan silikonlara göre çok daha uzun ömürlü bir sonuç alabilirsiniz. 
        Banyo Perdesi Üzerindeki Küfler: Küflenmiş banyo perdenizi bir kova içindeki suya biraz çamaşır suyu ekleyerek yarım gün bekletin. Daha sonra çamaşır makinasının deterjan bölümüne sadece biraz çamaşır suyu katarak makinada yıkayın. 

2 yorum:

  1. Zeynepp

    Merhabalar yeni taşınacağımız lojmanın banyosunda emaye kaplı küvet kullanılmış ve emaye artık çoğu yerde dökülmüş,paslanmış durumda.küvet kullanılabilecek durumda değil.poliuretan boya ile boyanabileceğini duydum ama internette bir çok poliuretan boya çeşidi var.bu boyama işlemi nasıl olmalı,ne kullanmalıyım.lütfen acil cevap bekliyorum.

    YanıtlaSil
  2. Önce yüzeyi, özellikle dökülen yerleri zımparalayın. Küvet için özel küvet emaye boyaları var. Onları kullanabilirsiniz. Örneğin: Henkel sprey emaye boyası.

    YanıtlaSil

* Adınızı yorumlara yazınız.
* Hesabınız yoksa adsız seçeneğini seçtikten sonra isminizi yazarak yorumunuzu bırakınız
* Yorumların neredeyse tamamı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorumunuzu bulamıyorsanız son yorumlara bakın veya yorum yaptığınız konunun altındaki daha fazlasını yükle veya yükleniyor yazısına tıklayınız.
* Yorumunuz yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.