RENK TÜPÜ İLE DUVAR BOYASI NASIL YAPILIR?, RENK TÜPÜ İLE DUVAR BOYASI RENKLENDİRMEK, RENK TÜPÜ İLE DUVARA RENK YAPMAK, BOYAYI RENKLENDİRMEK

 
(GÜNCELLENDİ) Evinizi boyarken hazır renk almak yerine kendi renginizi hazırlamak isteyebilirsiniz.  
RENK  TÜPÜ İLE RENKLENDİRME YAPARKEN 
DİKKAT ETMENİZ GEREKEN NOKTALAR
 • Renginizi beyaz boya üzerinde yapın. Renkli boya ile çalışmayın.
 • Rengi hazırlarken boyanızın en fazla %5 oranında renk tüpü kullanın. Fazla kullanılan renk tüpleri boyanın kalitesini ve silinebilme özelliğini düşürür. 
 • Renk tüpü katılacak boya çok iyi karıştırılmalıdır. Matkap ucuna takılan boya karıştırma aparatları iyi bir yöntemdir. İyi karıştırılmamış boyalarda farklı duvarlarda farklı renk tonları meydana gelebilir.
 • Boyanıza uygun renk tüpleri kullanın. Boyanız su bazlı ise su bazlı renk tüpü, sentetik ise sentetik renk tüpü veya üniversal (çok amaçlı) renk tüplerini kullanın.
 • Hazır renkli boyanızı koyulaştırmak isterseniz aynı renkten renk tüpü ve biraz da siyah ekleyebilirsiniz. Hazır renkli boyanızın rengini açmak için de beyaz renk tüpü, boya miktarı fazla ise beyaz boya kullanın.
 • Renk tüpleri ile çok koyu renkte boya hazırlamak mümkün değildir. (Örneğin: kırmızı, koyu mavi, fıstık yeşili, lacivert, siyah) Beyaz boyaya katılan renk tüpleri belli bir tondan sonra boya rengini değiştiremez. Boya bayilerinde ve yapı marketlerde hazırlanan koyu renkte boyalar ham maddelerden (baz boyalar) yapılır. Boya makinesinde birkaç rengin birleşmesiyle bir renk elde edilir.
 • Bazı renklerin hazırlanışı:
Kum beji: Bol miktarda oksit sarı renk tüpü ile az miktarda sarı, kırmızı ve siyah renk tüpleri ile yapılabilir.
Şampanya: Bol miktarda oksit sarı, az miktarda kırmızı ve kahverengi ile yapılabilir.
Fildişi: Bol miktarda sarı ve birkaç damla siyah ile yapılabilir.

6 yorum:

 1. mrb;favori silikonlu dış cephe boyası aldım rengi istediğim gibi cıkmadı mevcut rengi hafif değiştirmek istiyorum bunun için sarı renk ve beyaz lazım ne kullanmam gerekiyor.yada renxmatikde renk değiştirmek mümkün müdür.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İbrahim Kaya,
   Renkli boyayı renk makinesinde tekrar renk değişimi yapamazlar. Örneğin yeşil ise siz biraz daha yeşil renk tüpü katıp koyu yeşil yapabilirsiniz. Biraz açmak için de renk tüpü değil beyaz boya kullanmanız gerekiyor. Başka renkler katıp boyayı renklendirmeye çalışmak riskli bir iştir.

   Sil
 2. Oksit sarı renk tüpü nerede bulunur nasıl bişey almam lazım silikonlu boyaya uygun,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İbrahim Kaya,
   Boya bayilerinde, hırdavatçılarda bulabilirsiniz.

   Sil
 3. Duvar a desen yapmak icin gümüş renk boya aldık duvar rengini kum beji gümüş renk boya ile desen denedik hiç belli olmuyor rengi nasıl koyulaştırabiliriz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Boyanızı üniversal (her boyada kullanılabilen) renk tüpleri ile koyulaştırabilirsiz.

   Sil

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuzu bulamıyorsanız son yorumlara bakın veya yorum
yaptığınız konunun altındaki daha fazlasını yükle veya yükleniyor
yazısına tıklayın.
* Yorumunuz 5 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.