KIRIK LAVABOYU YAPIŞTIRMAK, MERMER LAVABO YAPIŞTIRMAK, MUTFAK TEZGAHININ DÜŞEN LAVABOSUNU YAPIŞTIRMAK, ÇATLAK MERMER LAVABOYU YAPIŞTIRMAK, ÇATLAK MERMER TEZGAHI YAPIŞTIRMAK

   
    Mutfak tezgahlarında kullanılan alttan montajlı mermer lavabolar iyi yapıştırılmadığından, kendi ağırlığı, su ve bulaşıklarında yarattığı fazla ağırlıkla düşer. Bunların kuvvetli bir şekilde yapıştırılmasında iki etkili yol vardır.


1.YÖNTEM: 
Mermer-Taş Yapıştırıcısı ile Lavabo Yapıştırmak

    İki komponentli mermer-taş yapıştırıcısı, halk arasında akemi diye bilinir. Lavabo tamamen çıkarıldıktan sonra mümkün olduğu kadar tezgahtaki ve lavabodaki yapıştırıcı kalıntıları temizlenir. Yüzeyin temiz ve kuru olması sağlanır. Akemi, iki karışımlı, çok hızlı kuruyan bir yapıştırıcıdır.              İhtiyacınız kadar yapıştırıcıyı küçük bir kabın içinde hazırlayın. Küçük kutudaki sertleştiriciden nohut büyüklüğünde, büyük kutudaki yapıştırıcıdan ise yaklaşık bir çorba kaşığı oranında karıştırın. Yapıştıracağınız yüzeyin büyüklüğüne göre yapıştırıcıyı çok hızlı bir şekilde karıştırarak hemen yapıştırılacak yüzeylere iki taraflı sürün. Kuruma işlemi 1-2 dakikada başlayacağından hemen yapıştırmak gerekir. Tam kuruma olana kadar lavabonun altına geçici bir destek koymak gerekir. Tam kuruma yaklaşık 30 dakika sonra gerçekleşir.
    Mermer taş yapıştırıcısı (akemi) lavabo yapıştırmada çok yaygın olarak kullanılan bir yapıştırıcıdır. Ancak suya karşı dayanımı azdır. Zamanla su yapıştırıcıyı toz haline getirir. Bunu engellemek için yapıştırıcı kuruduktan sonra su ile temas edebilecek yerlere silikon sürülmelidir.


2.YÖNTEM
Montaj Yapıştırıcısı ile Lavabo Yapıştırmak

  Genel amaçlı montaj (montage) yapıştırıcıları genellikle silikon gibi kartuşlarda satılır ve mermer, taş, beton, tuğla, ağaç gibi şeyleri çok kuvvetli yapıştırırlar. Lavabo söküldükten sonra eski yapıştırıcı kalıntıları temizlenir. Yüzeyin temiz ve kuru olması gerekir. Yapıştırılacak bir yüzeye yapıştırıcı sürülüp lavabo yapıştırılır ve hemen çekilir. 5 dakika her iki taraftaki yapıştırıcının içindeki gazın (solvent) uçması beklenir. Sonra tekrar yapıştırılarak altına destek konur.     
    Montaj (montage) yapıştırıcısının kuruma süresi yaklaşık 24 saattir. Bu yapıştırıcının mükemmel yapıştırma, ağırlık kaldırma ve su ve kimyasallara dayanma özelliği vardır.

Çatlak Mermer Tezgah Nasıl Yapıştırılır

    Çatlak mermer tezgahınızın ya da lavabonuzun arasına mermer taş yapıştırıcısını (akemi) hazırlayarak spatula veya benzeri bir aparatla bastırarak çatlağın içine yapıştırıcıyı doldurun.                  Yapıştırıcınızı küçük kutudaki sertleştiriciden nohut büyüklüğünde büyük kutudaki yapıştırıcıdan da bir çorba kaşığı oranında çatlağın büyüklüğüne göre ayarlayarak hazırlayın. Yapıştırıcıyı yaklaşık 5 dakika sonda zımparalayıp lavabo veya tezgâhınızın seviyesine getirin.
    Mermer taş yapıştırıcısı (akemi) lavabo yapıştırmada çok yaygın olarak kullanılan bir yapıştırıcıdır. Ancak suya karşı dayanımı azdır. Zamanla su yapıştırıcıyı toz haline getirir. Bunu engellemek için yapıştırıcı kuruduktan sonra su ile temas edebilecek yerlere silikon sürülebilir. 

134 yorum:

  1. merhabalar. mutfak lavabomun tezgahı değil de lavabonun kendisi -suyun aktığı yer- çatlak. dolayısıyla lavabonun altındaki dolabın içine su akıyor sürekli, rutubetten dolabın için küflendi. bu çatlağı nasıl ve neyle kapatabilirim? daha öncesinde silikon ve kahverengi bir şey uygulanmış ama yine açılmış ve şu an yine akıtıyor.

    umarım lavaboyu değiştirin demezsiniz :)

    öznur, sivas.

    YanıtlaSil
  2. Pattex Tamir Express tam size göre.
    * İstediğiniz kadar kesip (macun şeklinde)hamur gibi elinizde ovalayıp yumuşatın.
    * Beyazlayınca çatlağın üzerine iyice bastırarak yama yapın.
    * Alttan ve üstten uygulayabilirsiniz. Beyazdır.
    * Zımpara yapıp üzerini düzleyebilirsiniz.
    (Daha detaylı uygulama için ambalajın arkasındaki tarifi okuyun.)

    YanıtlaSil
  3. adsız
    merhaba benim tezgahım ve lavabom mermer tezgahta sıkıntı yok fakat lavabo birz uzun olduğu için dolabıma çamaşır makinem sığmıyor tezgaha dokunmadan sadece lavabo değiştirilirmi yani lavabolar tezgahtan ayrımı olur yoksa ikisinidemi değiştirmem gerekir

    YanıtlaSil
  4. Mermer ve metal lavabolar genellikle tezgahlara sonradan monte edilir. Fakat çıkarması zordur. Özellikle mermer lavabolar çok kuvvetli mermer yapıştırıcısı veya montaj yapıştırıcısı ile yapıştırılmış olabilir. Metal olanlar ise genelde silikonla yapıştırılır. Yine de çıkarmak zor olur.

    YanıtlaSil
  5. Merhaba;
    Site içerisinde aradım fakat sonuca ulaşamadım.Balkondaki mermer yerinden çıktı.Hangi malzeme ile yapıştırabilirim.
    İyi çalışmalar dilerim.

    YanıtlaSil
  6. Flex yani silikonlu fayans yapıştırıcı ile yapıştırabilirsiniz.

    YanıtlaSil
  7. Merhaba bizim mutfak tezgahının kenarları çıkıntı olmadığı için bulaşık yıkarken su yere akıyor ve halı sırılsıklam oluyor. tezgahın etrafına uygun bir malzeme var mı suyun akmasını engelleyecek. Tezgah siyah üstüne nokta beyazlı.

    YanıtlaSil
  8. yukardakı islemlerı uyguladık ama mermer sıyah renk oldugu ıçın rengı nasıl tutturuz

    YanıtlaSil
  9. Birleşim yerleri belli oluyorsa boyanabilir. Mermerin rengine uygun mat veya parlak yağlı boya ile boyayabilirsiniz. Fakat boya izi belli olacaktır.

    YanıtlaSil
  10. merhaba mermer altı lavobom düştü tutacak 2 adet civata koymuşlar yanlız bu civatalar da yapıştırılmış ama yapışkan özelliğini kaybetmiş lavabo kırıldı ve yenisini aldım nasııl bir yapıştırıcı kullana bilirim iyi çalışmalar

    YanıtlaSil
  11. Tornado7,
    Lavabo ve tezgah mermer ise mermer taş çalıştırıcısı, değilse montage yapıştırıcısı kullanabilirsiniz.

    YanıtlaSil
  12. Merhabalar. Benim tezgahım mermer evyem krom. Geçen ay düştüğünde usta çağırdık, akemi ile yapıştırdı fakat su dayanımını hesap etmediğinden tekrar düştü. farklı olarak ne önerirsiniz?

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Silikon veya Montage yapıştırıcı ile hem yapıştırıp hem izolasyon sağlayabilirsiniz.

      Sil
  13. merhaba. mutfak eviyesinin mermeri kesilirken ön taraftan 0,5 cm fazla kesilmiş eviye ile mutfak tezgahı neredeyse sıfır oturuyor ve bu sebepten eviyenin ön tarafından alt dolaba su damlıyor ne yapılmasını önerirsiniz? dolgu veya yapıştırıcı tutar mı?

    YanıtlaSil
  14. Erkan,
    Eviye ve tezgah mermer ise mermer taş yapıştırıcısı ile dolgu yapıp yapıştırabilirsin. Mermer değilse montaj yapıştırıcısı hem yapıştırır hem doldurur fakat rengi sarı tonudur. Silikon da olur ama silikon zamanla küflenip kararır.

    YanıtlaSil
  15. merhaba cam sehbanin kopan ayagini tekrar neyle yapistirabilirim acaba yardimci olursaniz sevinirim.olgun.

    YanıtlaSil
  16. Olgun,
    Pattex Metal-Plastik-Cam veya şeffaf herhangi bir epoksi olabilir.

    YanıtlaSil
  17. Merhabalar, mutfak tezgahını değiştiricez gelen usta duvarın eğiliminden dolayı mermerit olması gerekli dedi.böyle bir neden olabilirmi.mutfağa göre farklılık olurmu?ikincisi mermerit olursa keten dokulu lavabo takılabilirmi?.teşekkürler şimdiden.

    YanıtlaSil
  18. (Yorumlara isim yazalım.)
    Neden öyle bir şey demiş anlamadım. Mantıklı bir açıklama yapsın belki bi bildiği vardır. Yoksa da siz bildiğiniz gibi yapın istediğiniz lavaboyu da takın.

    YanıtlaSil
  19. Merhaba.Mermer lavabomuzu 3 kere yapıştırdık ancak tekrar düştü. Metal lavabo alsak vida ile montaj olur mu?

    YanıtlaSil
  20. (Yorumlara isim yazalım.)
    Büyük ihtimalle yapıştırıcı seçimi yanlış veya yapıştırma tekniği yanlış yapılmış.
    Vidalama ile montajı önermem fakat metal lavabo daha hafif olduğu için yapıştırmak daha kolay olacaktır.

    YanıtlaSil
  21. Merhabalar adim ünal mutfak tezgahimiz kalip mermer ( polmelitmi diyorlar mermeritmi tam bilmiyorum ) ve lavabo tezgahi iki parca eski usul araya girin koymak için oraya ankastre girin koydum ama görüntü hoş olmadi benim bu iki parcayi birleştirip ankastre fikrini üzerine koymak için ne yapmam gerek araya parca kestirsem yapistirabilirmiyim . şimdiden tesekkur ederim

    YanıtlaSil
  22. Ünal Bey,
    Mermer taş yapıştırıcısı kullanın küçük noktasal yapıştırmalar da bile etkili, çok kuvvetli. Siz terazide olduğundan emin olun sadece. (Üzerine su değecek bir yerde ise yalıtım bandı veya silikon çekin üzerine.)

    YanıtlaSil
  23. merhaba, adım Çetin. Mutfağım eski beyaz fayanslı bir mutfak.
    Sorunum fayans ile duvar arasından su sızıyor. Nasıl bir yöntem uygulayarak bu sızıntıyı durdurabilirim.

    YanıtlaSil
  24. Merhabalar,
    2,5 sene önce mutfağa yeni granit tezgah yaptırdım.Ne varki tezgahın kullanıcı tarafına yere su akmaması için süpürgelik gibi bir çıkıntı yapmamışlar. Haliyle her kullanımda tezgah üzerindeki su hep mutfağın orta yerine akıp duruyor. Haliyle yerler hep ıslak ve pis oluyor. Bu sorunu engellemek adına nasıl bir şey yapabiliriz. Granit tezgah siyah renk.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. Bülent Özçelik

    YanıtlaSil
  25. Çetin Bey,
    Silikon su yalıtımı yapar.

    YanıtlaSil
  26. Bülent Bey,
    Bundan madur olan çok insan var. Bütyük yapı marketlere ve tezgah satan yerlere sormak lazım oraya uygun bir malzeme var mı diye?

    YanıtlaSil
  27. Merhabalar TEKNİK REHBER.
    Mutfak lavabom eski tip seramik malzemeden.Ortasında çok az bir yerinde çatlak var.Bu yüzden mutfak dolabının içerisine su akıyor.Lavaboyu kırmadan nasıl tadilat edebilirim?Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.İyi çalışmalar...

    YanıtlaSil
  28. (Yorumlara isim yazınız.)
    Bir parça silikonu üzerine sürüp parmağınızla bastırın, iyice içine gitmesini sağlayın.

    YanıtlaSil
  29. Merhaba mermer mutfak tezgahımetal evyesinin kenarları mermer yapıştırıcı ile siyah olarak yapuştırılmıştı ancak iki yıl oldu ara ara kalkmalar oldu ve su alacak diye korkuyorum akemi mermer yapıştırıcı alıp (siyah rengi varmı yoksa nasıl olacak) kalkma yapan yerlere sürsem olurmu ve silikon sürülmesi diyosunuz su değen yerlere oda sonradan çok çirkin oluyor kalkıyor teşekkürler halil ersan

    YanıtlaSil
  30. Halil Bey,
    Mermer yapıştırıcısının bildiğim kadarıyla sadece beyazı var. Sudan etkilendiği için kuruyunca silikon çekilmeli. Renkli silikonlar var, bunları kullanabilirsiniz.

    YanıtlaSil
  31. adım fatma namlı sorum şudur. mutfak tezgahım mermer ,lavabosu ortadan çatladı.nasıl yada neile yapıştırabilirim.cevap gönderirseniz memnun olurum .şimdiden teşekürler.

    YanıtlaSil
  32. Fatma Hn.
    yukarıda anlatıldığı gibi mermer taş yapıştırıcısı veya Solvent bazlı Montage Kit kullanın. Mermer yapıştırıcısı çok hızlı yapışır. Donduktan sonra suya dayanıklı olması için üzerine silikon sürüp bir gün bekletin. Montage Kit ise geç kurur ama kuvvetli ve suya dayanıklıdır.
    Kolay gelsin.

    YanıtlaSil
  33. Merhabalar ben Tuğba mutfak tezgahımın kenar parçası kırık,o kırığı hangi dolgu maddesiyle doldurabilirim?Tezgah beyaz tonunda,mermer değil tam olarak bileşimini bilmiyorum.Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

    YanıtlaSil
  34. Tuğba Hn.
    Mermer cinsi bir şey ise mermer taş yapıştırıcısı ile dolgu ve yapıştırma yapabilirsiniz. Bir resim gönderip cinsini de söylerseniz daha fazla yardımcı olabilirim.

    YanıtlaSil
  35. Birgul yavuz
    iyi aksamlar mutfak lavabom mermer surekli dusuyor onu cikarip metal lavabo taksak olurmu eger olursa neyle yapistirmamiz gerekiyor oda dusermi ? Tesekkurler.

    YanıtlaSil
  36. Birgül Hn.
    Lavabonuz alttan ise alttan takılan lavabo alın. Üstten monte edilen ise üstten monte lavabo alıp metal de kullanabilirsiniz. Pattex PL 600 veya Bison Montage yapıştırıcısını kullanabilirsiniz.

    YanıtlaSil
  37. Merhabalar benimde mutfak tezgahım yanılmıyorsam granit, mermeritte olabilir lavaboyla kenardaki yere su damlamasını engelleyen koryucusu ile bir bütün, benimde tezgahım ankastre ocağın olduğu yerden çatladı, ne zaman ocak yada fırın uzun süreli yansa çatlak büyüyor ben bu çatlağı nasıl tamir edebilir daha fazla ilerlemesini nasıl durdurabilirim, yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler gülay

    YanıtlaSil
  38. Gülay Hn.
    Mermer taş yapıştırıcısı kullanmanız gerekiyor. Halk dilinde akemi de denir. Çift karışımlı. Çok hızlı kuruduğundan kaşımı 2 dakika içinde hazırlayıp üstten ve alttan spatula ile hızlıca sürün, düzeltin.

    YanıtlaSil
  39. Merhaba: Kiracı olduğum evde mutfak lavabosunda ince bir cizgi vardı, daha sonra üzerine bardak düşünce damlatmaya başladı bir süre sonra da ince cizğiler derinleşti, baya alttan akıtır hale geldi,aralarını doldurulacak kadar büyük değiller, fakat kırık bir bölüm var ve çizgiler var.Bunu nasıl onarabilirim? Hangi malzemeyi nasıl uygularım?
    Yardımcı olursanız sevinirim...
    (Bu arada lavaboyu değiştiremem, çok masraflı)

    YanıtlaSil
  40. Gülfem1212,
    Lavabonuzu kurulayın ve parmağınızla bastırarak şeffaf silikon sürün. 1 gün su değmesin.

    YanıtlaSil
  41. Merhaba benim mermerit tezgahim kullandigim lavabo acici sebebi ile dogal yapisi bozuldu puturlesti ve parlak degil.ne yapabilirim

    YanıtlaSil
  42. Merve Hn.
    Mermer koruyucu parlatıcı kullanın. Bauhaus'larda var veya internetten sipariş verebilirsiniz.

    YanıtlaSil
  43. Merhaba benim banyoda ki lavabo içi önce çatladı. Bir müddet sonra el kadar olan çatlak, parça şeklinde kırıldı ne yapabilirim

    YanıtlaSil
  44. (Yorumlara isim yazalım.)
    Pattex epoksi macun kullanın. (Pattex Tamir Express) Kuruyunca beyaz olur, doldurur yapıştırır.

    YanıtlaSil
  45. merhaba teknik rehber. mermer mutfak lavabosu altından su sızıntısı var. çatlak falan yok ancak elle kontrol ettiğimde ıslaklık var. bu durumda ne yapmam gerekiyor. önereceğiniz yapışkan ve adı var mı. şimdiden teşekkürler..

    YanıtlaSil
  46. Ahmet Bey,
    Lavabonuzun ıslak yerlerini kurulayın. Tevgâhın lavabo ile birleşim yerlerine silikon sürün. 1 gün su değmesin.

    YanıtlaSil
  47. Merhaba ben Fatmanur
    Benim tezgahım mermer fakat yıllar içinde tezgahın fayanslarla birleştiği yerlerdeki malzemeler aşınmış eşimde silikon sürdü o yerlere ama silikon da zamanla kalkıyor üstelik çirkin görünüyor tezgah kenarları için kullanılan malzeme nedir acaba

    YanıtlaSil
  48. Fatmanur Hn.
    Silikonu tamamen sökün. Küvet kenar çıtası veya kenar bandı kullanın.

    YanıtlaSil
  49. Kiracıyım evdeki banyo lavabosu bir el boyutunda kırık var. Nasıl onara bilirim❓

    YanıtlaSil
  50. (Yorumlara isim yazalım.)
    Pattex Tamir Express macunu kullanabilirsiniz. Uyguladıktan 10-15 dk sonra zımpara yapın, kurumaya bırakın.

    YanıtlaSil
  51. Merhaba ben Serdar.
    Mutfakta bulunan mermer lavaboda yaklaşık 1 cm çapında delik oluştu. Lavaboyu değiştirmeden çözümü var mıdır? Şimdiden ilginize teşekkürler...

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Serdar Bey,
      Lavaboyu temizledikten sonra üstten ve alttan pattex tamir express kullanın.

      Sil
  52. MERHABA MERMER TEZGAHIM IKIYE BOLUNDU VE BOLUNEN YERDEN ALTA DOGRU COKME VAR TAMIRINI NASIL YAPALIRIM. SIMDIDEN TESEKKURLER

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Cihan,
      Mermer yapıştırıcısı (Akemi) kullanabilirsiniz. (1-2 dakikada kuruduğundan yapıştırırken acele etmelisiniz.)

      Sil
  53. Rezervuarımızın seramik üst kapağı düştü, ortadan ikiye ayrıldı nasıl yapıştırılır ? Ayrıca düştüğü zemindeki seramiğin de 4-5 cm kare kadar alanı kırıldı ( soyulma gibi) o alana nasıl bir yama uygulayabilinir? Teşekkürler..

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ali Bey,
      Sıvı Japon, Jel Japon veya Aktivatörlü sprey yapıştırıcı kullanabilirsiniz. Soyulan alan için yapacak birşey yok.

      Sil
    2. Epoksi mi jel japon mu ikilemde kaldım sevgili adminim son olarak yorumunuzu alabilir miyim? Çok teşekkür ederim..

      Sil
    3. Ali Bey,
      Jel japon olur. Bulamazsanız sıvı japon yapıştırıcısı da kullanabilirsiniz.

      Sil
  54. merhabalar..kaloriferin üstüne koyduğumuz yaklaşık 2 metre uzunluğundaki mermerimiz 3 yerden kırıldı..nasıl bir işlemle birleştirebiliriz..saygılar

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Merhaba,
      (Akemi) Mermer, taş yapıştırıcısı ile yapıştırabilirsiniz.

      Sil
  55. Merhaba ben dila.Yeni yasibdigimiz evde mutfak tezgahi mermer.ocak icin ayrilan bosluga ocagimiz sigmayinca mermer kenarindaki su akmasini onleyen cıkıntinin bir kismini kirmak zorunda kaldik fakat butun halinde cikmadi ve tezgah kenari puruzlu bi hale geldi.orayi nasil bir malzemeyle doldurup duzlestirebilirim.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Dila Hn.
      Kırık üzerine küvet kenar bandı yapıştırabilirsiniz. Ya da silikonlu derz dolgusu deneyin.

      Sil
  56. Merhaba.
    Tezgah fayans ve fayansin üzerine mermer yapıştırmak mümkünmü yoksa illa fayanslari kırmak mi lazım ?

    YanıtlaSil
  57. Emine Hn,
    Pattex PL700, PL600 veya Bison Montage ile yapıştırabilirsiniz.

    YanıtlaSil
  58. Merhaba ben ali mutfak tezgahının yerini deyistiricem ama bunun için dezgahin supurgeligini sökmem lazim yapan usta akemiyle yapistirmis bu supurgeliyi nasıl sokebilirim maket bıçağı fayda etmiyor lütfen yardım edin isim yarım kaldi

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ali Bey,
      Üzerine kaynar su dökün. hafifçe tokmaklayın.

      Sil
  59. Merhaba ben esat
    Banyo lavobom mermer ici (havuzu) seramik lavobom dustu kirilma yok birbirine tekrar nasul yapistira bilirim tesekkurler.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Esat Bey,
      Mermeri mermere yapıştıracaksanız mermer-taş yapıştırıcısı, (akemi) Mermeri başka bir şeye yapıştıracaksanız montaj yapıştırıcısı kullanın. (Pattex PL600, Bison Montage v.b.)

      Sil
  60. Benim mutfak tezgahı granit ek yerinden çatlama yaptı ve 1 cm arası açıldı kiraciyim ne yapabilirim

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Sinem Hn.
      Mermer taş yapıştırıcısı kullanabilirsiniz.

      Sil
  61. Merhaba, ben Burak. Seramik Lavabomuzun küçük bir parçası koptu, birşey düşmüş sanırım. Nasıl yamayabiliriz?

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Burak Bey,
      Japon yapıştırıcısı seramiği çok iyi yapıştırıyor. Küçük bir parça ise japon yapıştırıcısı, büyük ise mermer-taş yapıştırıcısı kullanın.

      Sil
  62. Merhaba mutfak lavaboya catladı suyu altına akitiyo slikonlasam yeterli olur mu teşekkür ederim

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Silikon zamanla kararır. Beyaz Pattex Epoksi macun deneyin. (Tamir Express)

      Sil
  63. Mhb. ALLAH c.c. bu güzel hizmetinizden razı olsun diliyorum.kiraladıgımız evin lavoba tarafındaki bal rengi mermer ve lavoba (akmıyor ama harap,çizik )diğer taraf temiz ne yapılabilir.tşkler

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Asuman Hn.
      Maalesef çizikler için yapacak birşey yok, kirli ise mermer temizleyici kullanmanız gerekiyor.

      Sil
  64. Merhaba mutfak tezgahim.mermerdi kose supurgelik altlarindan su aldi zamanla curuttu altindaki dolaplari ve mermer agir basdi dolap curuk diye cukunce 3.4 cm mermer kirildi...simdi granit yaptim.dolaplari degisdirdim.. Granit tezgahi takdikdan sonra koseleri sekilli cam panel yaptim guzel derzlerini cekdim mermerin ustune kadar indirdik paneli oralarida derzledim.. Sonra granitin supurgelik yani koseligini koydum derzle yapisdirdim kurumasini bekliyorum..eklem yerleri derz oldugu icin granitin spurgeliklerinin o derZlerin ustunu silikonla gecsemmi inceden..silikon markasi wurt

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Mutfak Tezgah,
      Evet, derzlerin üzerine silikon çekebilirsiniz.

      Sil
  65. Mrb mutfak tezgah imin duvar arasından şu siziyor silikonlu derz yaptık yeni kuruyor.acaba derzin üstüne birşey yapılması gerekli mi kendimiz kardık derzi kıvamını da tuturabildiysek başarılı koruma olur mu

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Huriye Hn.
      Derz silikonlu da olsa su yapıtımı yapmaz. Uzun süre üzerinde bekleyen su sızar. Derz kuruyunca üzerine silikon çekebilirsiniz.

      Sil
  66. Slm mutfak tezgahim mermer alt kisimdan kesim oldugu icin catladi nasil yapistirici kullanabilirim.g sekkur ederim.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Merhaba,
      Pattex mermer taş yapıştırıcısı kullanabilirsiniz.
      http://urun.n11.com/diger/pattex-mermer-tas-yapistiricisi-cesitli-ebatlarda-P142377877

      Sil
  67. Merhaba teknik rehber benim mutfağın tezgahı mermer iki yerden ınce çatlaklar var ne tür bir yapiştıciyla tamir edebilirim.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Sinan Bey,
      Çift karışımlı mermer yapıştırıcısı kullanabilirsiniz. Birçok marka var. Granit, Akfix, Pattex v.b

      Sil
  68. Mutfak tezgahım üzerine çıkma sonucu ortadan ikiye çatladı ne yapmalıyım

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Yusuf Bey,
      (Akemi) Mermer-taş yapıştırıcısı kullanmanız gerekiyor. Yapıştırıcı donmadan hızlıca hazırlayıp hemen spatula ile sürün. Alttan üsttten çatlağa her taraftan uygulayın.

      Sil
  69. Merhaba benim evyenin su gider bolumunde catlak ve asinmadan dolayi genisleme var altta dolaba su akitiyor nasil tamir edebilirim ne onerirsiniz simdiden tesekkurler

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Zeliha Hn.
      Evyenin sifonunu değiştirin. Sifon boşluğu kapatmıyorsa silikon ile açığı kapatın. 1 gün su değdirmeyin.

      Sil
  70. Merhaba ben lirasıyım. Tuvalet tasımda kılcal ince çatlak var ve değiştirmem masraflı olur. Ne ike o çatlağı kapatabilirim?

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Epoksi macun kullanın. (Pattex'in macunu beyaz.) (Tamir Express)

      Sil
  71. İyi günler mutfak mermer tezgahında çatlak yok da ortasında altında beyaz bır çizgi var ve bu çözgü mermer tezgahı ikiye bölecek şekilde duruyır. Bu ileride çatlayacak anlamına mı geliyor cevabınızı bekliyorum ?saygılarımla.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ercan Nida Cüzdancıoğlu,
      Görmeden bir şey söylemek zor. Takip edin, çizginin boyu zamanla uzuyor mu bakın. Üzerine baskı uygulamayın. Altan mermer yapıştırıcı kullanıp o bölgeyi sağlamlaştırın.

      Sil
  72. Merhaba benim mutfak tezgahim mermerit evyesiyle butun yani sonradan yapistirma degil ama evye kirildi tum tezgahi trgistirmektense kestirip evye taktirsak olurmu

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ayşe Hn.
      Mermerit tezgahı kırmadan, çatlatmadan kesmek zor. Kesilebilirse silikon veya montaj yapıştırıcısı ile yapıştırılır.

      Sil
  73. Mermer mutfak lavabomun alt kısmından su damlıyor.Mahalledeki tesisatçı çimento ile sıvarım sağlam olur dedi.Sizce de mantıklı mıdır bu çözüm?

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Neval Hn.
      Şeffaf silikon kullanabilirsiniz.

      Sil
  74. İsmim Emre;
    mutfak çimstone tezgahın duvarla birleştiği yerdeki süpürgeliklerin altından derzler zamanla eskimiş çıkmış su akıtıyor dolaplara. Ben de şeffaf silikon ile kapattım ama silikon da bir süre sonra kalktı ve siyah renk oldu küflenip.
    Sayın ustam DAYSON POLİÜRETAN MASTİK ile işlem uygulasam nasıl olur ? Teşekkürler.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Emre Bey,
      En iyi su yalıtımını silikon yapar. Yapışkanlı küvet kenar bandı da kullanılabilir.

      Sil
  75. Merhaba adim Erkan
    Ankraste ocak ön tarafdan granit tezgahim desteksiz alti bos olmasindan catladi mutahitde yeni tezgah dedim kabul etti.Mermerci beni korkutuyor cok toz olacak karsi duvarlara zarar gibi gercekdende eskisini cikarmak zor mu ?yoksa isin kolayina mi kaciyor.Siz ne dersiniz yorumunuzu bekliyorum cok tesekkur ediyorum.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Erkan Sağlam,
      Özellikle kesim, kırım işi olacaksa çok toz çıkabilir. Eşyaların üzeri naylon ile örtülebilir.

      Sil
  76. merhaba adım müşerref mutfak için mermarit tezgah yaptırıyorum 9o santimlik granit evye aldım mermaritci 1 metre koymuş düzeltilebilirmi ek mi olur

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Müşerref,
      Mermer yapıştırıcı ile ilave ek yapılabilir.

      Sil
  77. Merhaba klozetimde kıl gibi bir catlak var su sirdiriyor ara sira nasil tamir edilir?

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. (Yorumlara isim yazınız)
      Şeffaf silikon veya beyaz epoksi macun kullanın.

      Sil
  78. Merhaba ben kiraciyim ve ev sahibim evini yaptirmak istemiyor. Mutfak tezgahimin on kenari dustu ve kirildi. Burayi nasil onarabilirim. Cok masrafli olmayacak sekilde. Tezgah mermer

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Aybüke Hanım,
      Yukarıdaki anlatımdaki 1. yöntemi uygulayın.

      Sil
  79. Merhaba yeni aldığım evin sıcak granit tencere koydum ve tezgah çatladı ne yapabilirim

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Çift komponentli mermer-taş yapıştırıcısı kullanın.

      Sil
  80. oğlum granit tezgah tencereyle vurunca kenardan küçük bir çatlak oluşmuş bu çatlak buyürün ilerleyen zamanlarda nasıl onarabiliriz

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Saffat,
      Yine bir darbe olmazssa çatlağın büyüyeceğini sanmıyorum. Çift komponentli mermer taş yapıştırıcısı kullanın.

      Sil
  81. mutfak tezgahında kıl inceliğinde 20 cm uzzunluğunda çatlak var ne yapmalıyız? çok az su sızıyor

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Kürşat Bey,
      Şeffaf silikon kullanılabilir. Zamanla kontrol edip silikonu yenilemeniz gerekebilir.

      Sil
  82. Merhaba ismim mehmet mutfak tezgah mermerinde ankastre yeri yok orası eski altı frin üstü ocak yeri var yani orası boş oraya mermer eklemesi yapabilirmiyim ankastre için tutarmi acaba

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Mehmet Alvar,
      Mermer taş yapıştırıcısı çok kuvvetli. Sudan etkilenmemesi için de üzerine silikon çekilebilir. Yine de alttan destek olsa iyi olurdu.

      Sil
  83. merhaba üstadım. evimde 18 yıllık komple mermerit tezgah var. zamanla üzerinde minik delikler ve çizikler oluştu. bunu epoksi gibi bir kaplama ile kaplama yapılabilir mi. rengi sarı. ayrıca rengini değiştirmek istiyorum. hem kaplama hem rengini değiştirme işlemini birlikte yapabileceğim bir uygulama var mı? ilginize şimdiden teşekkürler.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Epoksi kaplama yapılabilir. Bazı yerlerde bulmak zor. Ayrıca fiyatı tezgah fiyatına denk olabilir.

      Sil
  84. Merhabalar. Benim sorunum şu ki lavabolarımızı takerken ufak bi kırıklık var bu da haliyle kötü bir görünüm yaratıyor ve temizlenmiyorda içi küük bi kırk ama göze batıyor degiştiremem de ne yapmam lazım lütfen yardımcı olur musunuz

    YanıtlaSil
  85. Bu arara adım Hatice yazmayı unutmuşum kusura bakmayın

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Hatice Hanım,
      Lavabonuz mermer ise pattex epoksi macun kullanabilirsiniz. Bu macun beyazdır. Çatlak veya kırıklarda kullanılabilir. Uygulama yaptıktan 15-20 dakika sonra zımpara yapıp pürüzsüz bir yuzey elde edebilirsiniz. Tam kuruma süresi 1 gündür.

      Sil
    2. Lavabo cinsinden anlamam zeminde simler falan var krem rengi. mermermi bilmiyorum buna da aynısını yapsam olur mu

      Sil
    3. Hatice Hanım,
      Yine aynı epoksi macunu kullanabilirsiniz. Pattex beyazdır. Genellikle piyasada beyaz, yeşil ve siyah bulunur.

      Sil
    4. Çok teşekkürler. Son bir sorum daha olacak kenarlarında siyah tiner gibi leke var ne yaptıysam gitmiyorlar bunun için bi çözüm var mı peki şimdiden teşekkürler kolay gelsin

      Sil
    5. Sentetik tiner deneyebilirsiniz. Ardından sabunlu bezle silin.

      Sil
  86. Merhaba, Adım Veysel. 100x45 cm tipik banyo lavabosuna (seramik sanırım) cam eşya düşmesi sonucu 0,5 cm çapında delik oluştu. Su akmaması için Beyaz renkte ne ile doldurabilirim. Parlak yüzeyi nasıl sağlayabilirim.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Veysel Bey,
      Alttan ve üstten beyaz epoksi macun kullanın. 10-15 dakika sonra zımparalayıp yüzeyin pürüzsüz olmasını sağlayın. (Pattex beyazdır.) 1 gün su ile temas etmesin.

      Sil
  87. Sorunum taşındığını yeni evin mermerine zarar veren bı madde dokmusler bunu kendim nasıl düzeltebiliriz nasıl bı zımpara olabilir teşekkürler

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. kimyasal tepkimeye girmiş olabilir. Bu nedenle temizleyiciler faydalı olmaz. Zımpara kullanıp, yüzeyi biraz düzeltmek istiyorsanız çok ince beton ya da demir zımparası kullanın.

      Sil
  88. Merhabalar ismim resul mutfaktakı mermerit lavabonun süzgeç etrafında kılcal çatlaklar var fakat alta su akıtmıyor ilerlememesi için nasıl bir uygulama yapabilirim yada size nasıl resim atabilirim şimdiden teşekkürler

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Resul Bey,
      Epoksi macun kullanabilirsiniz. Resim yollamak isterseniz merbakar@gmail.com adresine gönderin.

      Sil
  89. Mermerit tezgah kenarından bir parca kırılmış ve kayıp burayı neyle ve ne şekilde doldurabilirim. ayrica ayrıca ayni tezgahın kenarinda kılcal çatlak nasıl yok edilebilir

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Mustafa Bey,
      Epoksi macun kullanabilirsiniz.

      Sil
  90. Merhabalar ismim esra. Lavabom da sonradan oluşan lekeler var sabunluk leke yapmış morla siyah arası bişi ve geçmiyor sabunlugu degiştirdim ama leke kaldı ne yapmam lazım

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Esra Hn.
      Selülozik tiner ile silmeyi deneyin. Ardından sabunlu bez ile silin.

      Sil

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorumunuzu bulamıyorsanız son yorumlara bakın veya yorum
yaptığınız konunun altındaki daha fazlasını yükle veya yükleniyor
yazısına tıklayın.
* Yorumunuz yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız
dışındadır.