AHŞABA AYNA YAPIŞTIRMAK, FAYANSA AYNA YAPIŞTIRMAK, DUVARA AYNA YAPIŞTIRMAK

    Ayna yapıştırmada dikkat etmeniz gereken şey kullanacağınız yapıştırıcının kuvvetli olması ve aynanın arkasındaki siyah sır tabakasına zarar vermeyecek kimyada olmasıdır. Bu yüzden ayna yapıştırmada gelişi güzel yapıştırıcı kullanılmaz.
    Bir banyo ayna seti veya boy aynası aldıysanız ve arkasındaki montaj aparatlarını kullanmak istemiyorsanız duvarınızı ya da fayansınızı delmeden aynanızı yapıştırabileceğiniz birkaç seçenek var.
* Aynanızın arkasına silikon sıkarak yapıştırabilirsiniz. Silikonlar neredeyse her zeminde kullanabileceğiniz mükemmel yapıştırıcılardır. Fakat ilk tercihiniz özel ayna silikonu olmalı. Çünkü özel ayna silikonları diğer silikonların aksine içeriden dışarıya doğru kuruyarak aynanın arkasındaki siyah sır tabakasının zarar görmesini engeller. Ayna silikonu bulamadıysanız yüzde yüz katkısız (solventsiz) silikon kullanabilirsiniz. (örn.sista, sika, bison v.b.) aynanızın arkasına boydan boya S şeklinde kıvrımlı birkaç çizgi şeklinde silikonu sürüp yapıştırın ve geçici olarak çevresinden kuvvetli bir bant ile bantlayın. (koli bantı iz bırakabilir.) Üniversal (çok amaçlı) bant ya da bez bant kullanın. 1-2 gün kurumaya bırakın. Ayna tamamen yapıştıktan sonra bantları sökün.
* Ayna yapıştırmada kullanabileceğiniz bir başka yöntem ise kalın etli çift taraflı bant olabilir. İyi markaların çift taraflı bantları metresinde 50 kg. a kadar ağırlık taşıyabiliyor. (örn.tesa, 3m, henkel v.b.) Yapıştıracağınız zemini ve aynanın arkasındaki tozları temiz kuru bir bez ile temizleyin. Bantı da aynanın arkasına boydan boya şeritler halinde çekin ve aynanızı ayarlayarak yapıştırın. Bu yöntemle aynanızı düzeltme imkanınız olmayacağından yapıştırmayı düzgün ve yavaşça yapmalısınız.
(Yukarıdaki yapıştırıcılar dışında kalan solventli (uçucu gazlı) yapıştırıcılar aynanıza zarar verip zamanla aynanızın cama dönüştürebilir.) (örn,japon yap.,bally benzeri yapıştırıcılar, epoksi v.b.)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

* Adınızı yorumlara yazınız.
* Hesabınız yoksa adsız seçeneğini seçtikten sonra isminizi yazarak yorumunuzu bırakınız
* Yorumların neredeyse tamamı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorumunuzu bulamıyorsanız son yorumlara bakın veya yorum yaptığınız konunun altındaki daha fazlasını yükle veya yükleniyor yazısına tıklayınız.
* Yorumunuz yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.