AHŞABA AYNA YAPIŞTIRMAK, FAYANSA AYNA YAPIŞTIRMAK, DUVARA AYNA YAPIŞTIRMAK

    Ayna yapıştırmasında dikkat etmeniz gereken şey kullanacağınız yapıştırıcının kuvvetli olması ve aynanın arkasındaki siyah sır tabakasına zarar vermeyecek kimyada olmasıdır. Bu yüzden ayna yapıştırmasında gelişi güzel yapıştırıcı kullanılmaz.
    Bir banyo ayna seti veya boy aynası aldıysanız ve arkasındaki montaj aparatlarını kullanmak istemiyorsanız duvarınızı ya da fayansınızı delmeden aynanızı yapıştırabileceğiniz birkaç seçenek var.
    Aynanızın arkasına silikon sıkarak yapıştırabilirsiniz. Silikonlar neredeyse her zeminde kullanabileceğiniz mükemmel yapıştırıcılardır. Fakat ilk tercihiniz özel ayna silikonu olmalı. Çünkü özel ayna silikonları diğer silikonlar gibi dışarıdan içeriye doğru değil; içeriden dışarıya doğru kurur. Bu sayede aynanın arkasındaki siyah sır tabakasının zarar görmesini engeller. Ayna silikonu bulamadıysanız yüzde yüz katkısız (solventsiz) silikon da kullanabilirsiniz. (örn.sista, sika, bison v.b.) aynanızın arkasına boydan boya S şeklinde kıvrımlı birkaç çizgi şeklinde silikonu sürüp yapıştırın ve geçici olarak çevresinden kuvvetli bir bant ile bantlayın. (koli bantı iz bırakabilir.) Örgülü tamir bantı  ya da bez bant kullanın. 1-2 gün kurumaya bırakın. Ayna tamamen yapıştıktan sonra bantları sökün.
    Ayna yapıştırmada kullanabileceğiniz bir başka yöntem ise kalın etli çift taraflı köpük bantlardır. İyi markaların çift taraflı bantları metresinde 50 kiloya kadar ağırlık taşıyabiliyor. (örn.tesa, 3m, henkel v.b.) Yapıştıracağınız zemini ve aynanın arkasındaki tozları temiz kuru bir bez ile temizleyin. Bantı da aynanın arkasına boydan boya şeritler halinde çekin ve aynanızı ayarlayarak yapıştırın. Bu yöntemle aynanızı düzeltme imkanınız olmayacağından yapıştırmayı düzgün ve yavaşça yapmalısınız.
    (Yukarıdaki yapıştırıcılar dışında kalan solventli (uçucu gazlı) yapıştırıcılar aynanıza zarar verip zamanla aynanızın cama dönüştürebilir.) (Örn, japon yapıştırıcısı, bally benzeri kontakt yapıştırıcılar, epoksi v.b.)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuzu bulamıyorsanız son yorumlara bakın veya yorum
yaptığınız konunun altındaki daha fazlasını yükle veya yükleniyor
yazısına tıklayın.
* Yorumunuz 5 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.