Fayans Üstüne Fayans Nasıl Yapılır?, Fayans Üstüne Fayans Nasıl Yapıştırılır?


    Duvara Fayans Üstüne Fayans Yapıştırmak

    Duvara fayans yapıştırmada ilk dikkat edilmesi gereken şey eski fayansların sağlam olup olmadığıdır. Duvara fayans üstüne fayans yapıştırmada kullanabileceğiniz yapıştırıcılar: (Silikon, genel amaçlı montaj yapıştırıcısı, hazır fayans yapıştırıcısı, esnek granit yapıştırıcısı)
    Silikon ve montaj yapıştırıcısı küçük alanlar için idealdir fayansın arkasına noktalama veya şerit çekilerek yapılabilir, geçici olarak kağıt bant ile kenarlarından tutturulabilir.
    Hazır fayans yapıştırıcısı ise yoğurt kıvamındadır ve bu iş için en yaygın kullanılan yapıştırıcıdır. Daha büyük alanlarda kullanmak için idealdir. Fayansın arkasına taraklı mala ile tamamen sürülür. (Örn. Ceresit CU 25)
    Son olarak esnek granit yapıştırıcısı su ile hazırlanır fayansın arkasına veya duvara sürülür daha çok yerde fayans yapıştırmada kullanılır. Uygulamada aralara derz artısı konur. Fayans yapıştırıcıları kuruduktan sonra derzi çekilir. Fayans üstü fayans yapıştırma uygulamalarında geniş alanlarda iyi sonuç almak için duvardaki fayansın üzeri tırtıklanarak pürüzlü hale getirilmelidir.

 Yere Fayans Üstüne Fayans Yapıştırmak 

    Yere fayans üstüne fayans yapıştırmada kullanılabilecek en iyi yapıştırıcı esnek dış mekan granit yapıştırıcısıdır. Su ile yumuşak bir kıvama getirilen yapıştırıcı yere yayılır, fayans malası ile çizgisi çekilir, üzerine fayans yerleştirildikten sonra hafifçe plastik tokmak ile vurulur, derz artısı konur. Burada önemli olan fayansın altında hava bırakmamaktır, altta kalan hava fayansın üzerine basıldığında hemen kırılmasına yol açar. Fayans üstüne basılmadan önce yapıştırıcının kuruması için 1 gün beklenir. Daha sonra derzi çekilir.

3 yorum:

 1. Duygu Hanım, mailinize cevap olacağını umuyorum.

  Banyo veya mutfağınızın duvarındaki fayanslarınızın üzerine fayans yapıştıracağınızı tahmin ederek size şöyle bir tavsiyede bulunayım.

  Eğer sadece birkaç tane fayans yapıştıracaksanız silikon veya montaj yapıştırıcıları işinizi görür. Silikonu veya montaj yapıştırıcısını fayansın arkasına çapraz çeker ve yapıştırırsınız. Silikon ile yapıştırdığınız fayansı geçici olarak kağıt bantlarla tutturun 1 gün sonra da çıkartın. Montaj yapıştırıcısını ise bant ile sabitlenmeye gerek yok, ilk andan itibaren ağırlık taşıyabilir. Az sayıda fayans yapıştırmak için bu yöntemi kullanın.

  Çok miktarda fayans yapıştıracaksanız hazır fayans yapıştırıcıları çok pratik bir çözümdür. Yoğurt kıvamında ve kullanıma hazırdır. Bu yapıştırıcılar kovada satılır. (Örneğin Henkel Cu 25 hazır fayans yapıştırıcısı.) Bu yapıştırıcıyı fayansın dört köşesine küçük bir spatula ile sürün ve yapıştırın. Hemen kurumaz, size düzeltme imkanı verir. Ayrıca hemen tutar ve fayansın düşmesine izin vermez.

  Hangi yöntem size kolay geliyorsa onu uygulayın. Aralarına da derz artısı koymayı ve derz dolgusu yapmayı da unutmayın. Yer fayansı döşemek ise daha profesyonel işçilik ister. Toz yapıştırıcılarla yapılır ve fayansın kırılmaması için profesyonel kişiler tarafından yapılması daha doğrudur.

  YanıtlaSil
 2. Fayans ustune fayans düşünüyorum ama açıkcası cesarette edemiyorum ya olmazsa diye lütfen yaptıran varsa Vicdanın bilgilendirsin kırdırıp yaptırmak cok iişçilik istiyo

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özel fayans üstü fayans yapıştırıcıları var. Eski fayanslarınız sağlam ve oynamıyor ise iyi bir usta ile bu işi çözebilirsiniz.

   Sil

Yorumunuzu ve Cavabını Bulmak İçin :
* Adınızı yorumlara yazıp son yorumlar kısmına bakabilirsiniz.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır.
* Sayfada yorum çok fazla ise sayfanın altındaki " daha fazlasını yükle " ye tıklayın ki yorumların devamı görünsün.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.

(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com