SU BAZLI BOYA SAKLAMAK, PLASTİK BOYA SAKLAMAK, YAĞLI BOYA SAKLAMAK, DUVAR BOYASI NASIL SAKLANIR?, BOZUK BOYA NASIL ANLAŞILIR?,DUVAR BOYASINI BEKLETMEK

   
    Su veya tiner karıştırılmamış bir duvar boyasının bekleme süresi yani raf ömrü yaklaşık 3 yıldır. Boyanın kapağının açılıp açılmaması bu süreyi çok fazla etkilemez.. Bu yüzden boyanız fazla ise ihtiyacınız kadarını bölüp özelliğine göre su veya tiner katıp kullanın. İçine su veya tiner karıştırdığınız boyanızı ise 1-2 ay içinde kullamaya çalışın.
    Saklayacağınız boya +5 derecenin üzerinde ve nemden uzak bir ortamda olmalıdır.
    Bozuk Duvar Boyası Nasıl Anlaşılır?: Bozuk boyanın en belirgin özelliği boyanın kokusudur. Bozuk boya kötü kokar. İçinde renk değişikliği meydana gelir ve kurumaya başlar. Uygulama sırasında ise topaklanma yapar.

30 yorum:

 1. BOZUK BOYA KOKUSU DUVARDAN NASIL ÇIKARTILIR LÜTFEN YARDIM EDİN :(

  YanıtlaSil
 2. Sorununuzla ilgili bir konu açtım. Umarım faydası olur.

  YanıtlaSil
 3. Merhabalar, 2 yıldır hiç kullanamdığım, yarısı kullanılmış Marshall export yağlı boyam var. Şimdi boya kutusunu açtığımda en üstte katı bir katman olduğunu gördüm. Elle bastırınca içeri doğru esniyor. Bu boya artık kullanılmaz hale mi geldi yoksa tiner ekleyip vb. kullanabilmenin yolu var mıdır?


  Mehmet Eren

  YanıtlaSil
 4. Mehmet,
  Üstteki katı katmanı alın. Kötü bir koku yayılmışsa boya bozulmuştur. Saklama yeri önemlidir, çok soğukta kaldıysa (donda kaldıysa) bozulma olasılığı yüksektir.
  Bozuk boyayı duvara uyguladıktan sonra meydana gelen kokuyu gidermek mümkün olmuyor. Risk almayın bence.

  YanıtlaSil
 5. TUBA

  Açılan bir boya su ile karıştırıldıktan sonra kapaksız bir kovada en fazla kaç gün bekleyebilir?

  YanıtlaSil
 6. Tuba Hn.
  Oda sıcaklığında birkaç ay bekler tahmin ediyorum.

  YanıtlaSil
 7. http://www.birdunyabilgi.org/duvar-boyasi-nasil-saklanir

  sitenizden yazı çalmış....

  YanıtlaSil
 8. Seyhan,
  Uzun süredir farkındayım, çalma biraz hafif kalır, siteyi kopyalıyorlar desem yeridir.

  YanıtlaSil
 9. 2000'e yakın yorumu da kopyalasınlar :)

  YanıtlaSil
 10. Merhaba biz evimize eski bir boya kullandık ve kullandığımız yer çok kötü kokuyor. Bu kokuyu gidermemiz için boya sökücü alıp uygulayıp üstüne ailikonlu boya yaptırdık. Fakat eve geldiğimizde kokunun geçmediğini fark ettik. Ne yapabiliriz ?

  YanıtlaSil
 11. Onur Bey,
  Bozuk ve eski boyadan sonra yeni boya yapmak çok zor oluyor. Kokuyu çıkarmak neredeyse imkansız.
  Yeni bir uygulama yaparsanız.
  1. Yöntem: Boya sökücüden sonra 1 kat örtücü astar 2 kat su bazlı silikonlu boya uygulayın. Bu silikonlu boyaların içine bolca Polisan'ın boya parfümlerinden ekleyin. 2.Yöntem : Yine Polisan'ın ASTRO3 OXIPAINT Ekolojik Boya'sını sıvası ile beraber kullanın. 3.Yöntem: Eski boyayı söktükten sonra 1 kat sentetik astar ve ardından 2 kat sentetik boya kullanın. (Yöntemler teoriktir.)

  YanıtlaSil
 12. Merhaba donan kapı boyasını nasıl tekrar sıvı hale getirebiliriz

  YanıtlaSil
 13. Boya donduysa bozulur, kullanmayın.

  YanıtlaSil
 14. Boya ambalajlarının üzerinde üretim ve son kullanım tarihi var mıdır? Bu tarih nasıl olmalıdır? (Sonradan yazılmış ve yapıştırılmış etiket, doğrudan ambalaj/kutu üzerine baskı, elle yazım vb).
  VEDAT YILDIZ

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vedat Bey,
   Boyaların üretim tarihi genellikle barkod etiketinin üst köşesindedir. Bu etiket sonradan yapıştırılır, kolay çıkmaz. Uygun saklama koşullarında boyanın bekleme süresi 2-3 yıldır.

   Sil
 15. Merhabalar evi boyamak için boya aldım marshall su bazlı iç çephe boyası boyanın 2 kutusu sulu açtığımda su vardı diğerleri hamur kıvamını almış boyanın son kullanma tarihi varmıdır ayrıca üzerinde yazan tarih 2007-2009 yardımınızı bekliyorum iade edeyim hemen

  YanıtlaSil
 16. Boyanın son kullanma tarihi varmıdır aldığım su bazlı iç cephe boyalarının üZerinde 2007-2009 yazıyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Boyalarınız büyük ihtimal bozuk. İade edin. 2007 üretim tarihi, 2009 da son kullanım tarihidir. Bir boya uygun sıcaklıkta yaklaşık 2-3 yıl bekleyebilir.

   Sil
 17. Merhaba.bende son tüketm tarihi 2013 olan bir boya var.kapagına el deymems kilerde unutmuşz.kilerimiz rutubetsiz kapalı ama epey sıcak bir alan.kapagi actim kokma donma vs yok.kullanaym mi ataym mi ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Son kullanım zamanını 3 yıl geçmiş. Duvara uygulanan bozuk boyaların kokusundan kurtulmak mümkün değil. Yerinizde olsam kullanmam. (Boyayı iyice karıştırıp koklayın boya veya tutgal kokuyorsa sorun yok demektir. Çok pis kokuyorsa bozuktur.)

   Sil
 18. merhaba kolay gelsin 10 gün önce plastik mat boya ile evimi boyadım normalde koku ve topaklanma yoktu ama boyadan sonra aşırı bi koku oldu evde kutunun üzerine baktım son kullanma tarihi geçmiş şirketli görüştüğümde ise o tarihin üretim tarihi olduğunu söyledi doğrumudur acaba boyaların üzerindeki tarih üretim tarihlerimidir genelde son kullanma tarihi olur ya o yüzden soruyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hakan Bey,
   Boyaların üzerindeki tarihler üretim yılıdır. Oda sıcaklığında 2-3 yıl bekleme süresi vardır. Fakat uygun koşullar altında saklanmazsa 1 senenin altına düşebilir.

   Sil
 19. Cevabiniz icin tesekkur ederim ama kafamda deli sorular var elimde kalan boya değişik kokmuyor normal boya kokusu evin boyadigim odaları asitli veya porcoz gibi kokuyor şirket yetkilileri ücretsiz yeni boya vermeyi teklif ettiler kokunun üzerine tekrar boya yapsam koku gecermi yada kokunun sebebi başka bişey olabilir mi bosunada hem zaman kaybetmiyeyim hem adamları masrafa sokmiyayim çok soru sordum şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hakan Bey,
   Ne tür bir boya aldığınızı bilmiyorum ama su bazlı ise birkaç gün, sentetik ise en fazla 1-2 hafta içinde kokunun çıkması gerekir. Bozuk boyalar çok pis kokar. Yeni boyanın kapağını açtığınızda evdeki kokunun daha derin bir kokusunu alıyorsanız boyadan kaynaklıdır. Boyayı aldığınız yerden bakın. Belli bir seride de hata olabilir. Bakabilirseniz farklı üretim numaralı bir boyaya bakın.

   Sil
 20. merhaba aldığım plastik boya aracımın bagajında kapağı sıkıca kapalı bir şekilde 3 gündür bekliyor. dışarıda hava gece -9 derece. Hiç açılmamış olan bu boya arabanın bagajında soğuktan bozulur mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hürol Bey,
   Bozulma olasılığı malesef var. Daha sıcak bir ortamda muhafaza edin. Boyayı açtığınızda kötü koku, kabuklanma veya renk değişikliği varsa boya bozulmuştur. Ayrıca bozuk boya büyük bir risktir, duvardan kötü kokusu çıkmaz.

   Sil
 21. merhaba sayın yetkili kişi,iki ay önce dyo tavan boyası alıp kullandık kovada boya artıp kalmış ben de ne durumda diye bektım ,üstünde su birikintisi gibi bir ayrılma olmuş karıştırınca beyaz oldu tekrar ,içine su karıştırılmış da mı bırakılmış yoksa boyanın yapısı mı öyle anlamadım? kötü koku gelmedi boya kokuyor ağzı kapalı halde oda sıcaklığında bekledi. sizce kullanılır mı ? ama tavana değil duvara kullanmak istiyorum.
  Makbule.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Makbule Hn.
   Karıştırıp kullanabilirsiniz. Tavan boyası duvara tutar fakat örücülüğü daha düşüktür ve daha dayanıksızdır.

   Sil
 22. Merhabalar yaklaşık 2 ay kadar öce arta u bazlı plastik duvar boyasını bodruma koydum. Şimdi dibine çökmüş boya suyu donuk değil altına sıcak u koysam sorun olurum ve kullanabilir miyim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Boyaya sıcak su eklemeyin. Boya donmadıysa karıştırın. Kötü kokmuyorsa kullanılabilir. Gerekiyorsa normal çeşme suyu ekleyin.

   Sil

* Adınızı yorumlara yazınız.
* Hesabınız yoksa adsız seçeneğini seçtikten sonra isminizi yazarak yorumunuzu bırakınız
* Yorumların neredeyse tamamı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorumunuzu bulamıyorsanız son yorumlara bakın veya yorum yaptığınız konunun altındaki daha fazlasını yükle veya yükleniyor yazısına tıklayınız.
* Yorumunuz yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.