POLİÜRETAN İNŞAAT KÖPÜĞÜ NASIL KULLANILIR?, POLİÜRETAN İNŞAAT KÖPÜĞÜ NASIL TEMİZLENİR?,POLİÜRETAN İNŞAAT KÖPÜĞÜ NEREDE KULLANILIR?, POLİÜRETAN İNŞAAT KÖPÜĞÜ NEDİR?,POLİÜRETAN İNŞAAT KÖPÜĞÜNÜ HIZLI KURUTMAK.

    Poliüretan inşaat köpükleri büyük boşlukları doldurmak ve izolasyon sağlamak için kullanılır. Aynı zamanda mükemmel yapıştıcılardır. Fazla genleştiği için daha çok dolgu ve izolasyonda kullanılır. Genellikle 750ml,700ml ve 500ml lik kartuşlarda satılır. İyi bir poliüretan köpük çabuk kurur, iyi genleşir, genleşirken şekli düzgün olur.
    Genel Kullanım Alanları: Kapı ve pencere kasalarının montajı ve sabitlemesinde, elektrik aksamlarının izolasyonunda sıcak ve soğuk su borularının izolasyonunda, büyük çatlak, delik ve boşlukların doldurulmasında kullanılır.
    Genel Teknik Özellikleri: Genellikle herşeye yapışır. (Polietilen, Polipropilen, Silikon, Teflon hariç) Sertleşme 8-10 dakikada başlar, yaklaşık 1 saat sonra sertleşir. Sertleşen köpük kesilebilir, zımpara yapılabilir, harç sürülebilir, boyanabilir. Hava koşullarına ve buhara dayanıklıdır. Kolay tutuşabilir, parlayıcıdır. Yaklaşık -40 ile +90 derece ısıya dayanıklıdır. Ortalama raf ömürleri 1 yıl ile 2 yıl arasıdır. Ortamın nemi ile sertleşir.
    Kullanım Şekli: Uygulanacak yüzey toz, kir ve yağdan arındırılmış olmalıdır. Uygulanacak yüzeyin ıslatılması nem ile sertleştiğinden poliüretan köpüğün kuruma süresini kısaltır. Uygulamadan önce kartuş 1-2 dakika iyice sallanmalıdır. Sıkma işlemi kartuş başaşağı çevrilerek yapılır. Tekrar kullanmak için dik durumda bir kez sıkılmalı ve kurumadan borusu ve iç sibobu tel ile temizlenmelidir. Sıkılan köpük genleşeceğinden boşluğu tam doldurmamak gerekir.
    Poliüretan Köpük Nasıl Temizlenir? Poliüretan köpüğü temizlemenin en kolay yolu kurumadan temizlemektir. Bu iş için özel poliüretan inşaat köpüğü temizliyicileri vardır. Ayrıca boya ve vernik sökücü sprey ve aseton iyi birer alternatif olabilir. Sertleşmiş köpüğü ise mekanik yolla yani kazıyarak temizlemek gerekir.

71 yorum:

 1. Fomboard gibi plakaları yapıştıran poliüretan da bulunur mu?

  YanıtlaSil
 2. apartmanda çatıdan gelen borudan su damlıyor eve. borunun ağzını kapatmak için çok az damlama olurken silikon kullansak kuruma ihtimali nedir? boşluğu kapatır mı ? ne kadar sürer?

  YanıtlaSil
 3. (Yorumlara isim yazalım.)
  Metal su borusu ise epoksi macun kullanın.

  YanıtlaSil
 4. boru kalın plastik. su etki eder mi kurumaya?

  YanıtlaSil
 5. Suyu kesemiyorsanız direkt kullanabilirsiniz. Bulabilirseniz pattex veya bisoninkini kullanın.

  YanıtlaSil
 6. Harika bilgilendirme, paylaşım için çok teşekkür ediyorum ..

  YanıtlaSil
 7. İbrahim Halil21 Temmuz 2015 11:33


  Arabama nereden geldiğini bilmediğim poliüretan köpük sıkılmış.Bir kaç defa yıkamama rağmen temizlenmedi tırnaklarımla kazımaya çalıştım parçacıkları kaldı nasıl temizleyebilirim ? İyi Çalışmalar. Teşekkürler Şimdiden.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İbrahim Bey,
   Kurumuş köpüğü sökmek çok zor. Köpük temizleyici sadece kurumamış köpüğü çıkartıyor. Aseton veya selulozik tiner deneyebilirsiniz ama arabanın boyasına da zarar verir.

   Sil
 8. Merhabalar Kenan ismim ,PU uygulama sirasinda bazi bosluk kalan kisimlar olmus onlari nasil duzeltebiliriz acaba? Kalan bosluklara tekrar kopuk siksak kuruyan kopuge yapisir mi? Bir de kopuk uzerine silikon cekilebilir mi? Tesekkurler

  YanıtlaSil
 9. Kenan Bey,
  PU köpük üzerine tekrar köpük uygulanabilir. Silikon da tutar.

  YanıtlaSil
 10. Köpük kuruduktan sonra su sızdırırmı ?

  YanıtlaSil
 11. Hüseyin Bey,
  Köpük kuruduktan sonra su sızdırmaz.

  YanıtlaSil
 12. Hocam Merhaba,
  İsmim Kemal.
  Kapı pervazında delik oluştu. Pervaz ile duvar arasında boşluk var ve delik pervazın ortasında. boşluk da aşağı kadar gidiyor. Bu alanı tamir etmek için boşluğu poliüretan köpük ile doldursam; fazla kısmı kesip, zımparalayıp; daha sonra amerikan kapı selülozik boya ile boyasam olur mu? Köpüğü kullanırken dikkat etmem gereken bir şey var mı? Uzun ve derin bir alan dolduracağımdan az-çok sıkmayı nasıl ayarlarım? Fazla sıkarsam pervazın kalanında başka çatlamalara neden olur muyum?
  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kemal Bey,
   Köpük ile doldurun. Köpüğü çalkalayıp baş aşağı sıkın. Bırakın taşan taşsın. Yarım saat bekleyin. Kuruyunca fazlalıkları kesin. Boyayı selülozik değil su bazlı panel kapı boyası ile boyayın.

   Sil
  2. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Iyi haftalar.

   Sil
 13. merhaba...duvarda metal su borusunun geçtiği 10 cm çapında bir oyuk var bu oyuğu köpükle doldursam metal su borusunda paslanma ve çürüme olurmu köpüğün nem ile kurunası aklıma bu soruyu getirdi....teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 14. Güven,
  Boşluğu köpük ile dondurabilirsiniz. Boruya zarar vermez. Yanlız köpüğün fazlasını iyice kuruyunca kesin. Yaşken kesim olmaz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim...

   Sil
 15. merhaba, duşakabindeki su sızmasını önlemek için eski silikonu komple temizleyip fayansla tekne arasındaki boşluklara köpük sıktıktan sonra üzerine silikon çeksem etkili olur mu? teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Büyük boşluk var ise içeriye köpük sıkın. Taşan kısımları kuruduktan sonra kesin. Üzerine silikon çekebilirsiniz.

   Sil
 16. Çok faydalı bir yazı oldu.Ellerinize sağlık teşekkürler.

  YanıtlaSil
 17. Evimin üst katının klozet tuvaletin ordan su sızıyor borulari görüyorum bir boşluk var borunun girdiği yerde o boşluğu köpükle doldursam uygun olur mu acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çanakkaleli,
   Boruların birleşim yerine köpük pek uygun değil. Suyu kesip çıkıyorsa contalanıp tekrar takılabilir. Çıkmıyorsa kurulanıp silikon çekilebilir.

   Sil
  2. Giderin havalandirmasina sıkıldı köpük ve nasıl eritilir giderleri parcalamadan mutfaklardan şu gitmiyor yardımlarınızı bekliyorum. ..

   Sil
  3. Maket bıçağı ile ufak ufak kesmeniz gerekiyor.

   Sil
 18. merhaba,
  Balkonumdaki borunun etrafından alt katıma su gidiyormuş. Büyük ihtimalle borunun arkasında bir açıklık kalmış. Burayı nasıl tamir edebilirim. Köpük işe yarar mı? Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Halim Bey,
   Borunun etrafını iyice temizleyin. Büyük boşluk varsa silikon çekin. Küçük kılcal boşluklar varsa boya gibi sürülen su yalıtım malzemesi uygulayın.

   Sil
 19. Damlama su boruları su tazyikli geldiğinde ana borudan çıkıyor.birleşim yerlerine köpük sıksam sızıntıyı ve borunun çıkmasını engelleyebilirmiyim.

  YanıtlaSil
 20. Merhaba sıfır eve pvc doğrama pencere taktırdım ama duvar yamuklukllarından tam olarak oturmadı ve boşluklar oluştu köpük vs sıkıldı bu boşuklara öneriniz nedir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Serkan Bey,
   Yüzeysel düzeltmeler için saten alçı veya duvar tamir macunu, derin boşlukları doldurmak için sıva alçısı tamir sıvası kullanabilirsiniz.

   Sil
  2. sıva alçısınıda denemedim fakat hoş durmadı malesef poliüretan köpük kullansam hava su gibi sıkıntılar doğururmu ileriki zamanlarda rengini duvar rengine bıyamayı düşünüyorum boya tutar mı? Teşekkürler

   Sil
  3. Serkan Bey,
   Poliüretan köpük dayanıklıdır. Fakat Çok şişer bir yere bulaşırsa lekesi çıkmaz. Boyanabilir. Kurumasını bekleyin, kuruyunca kesin.

   Sil
 21. iyi günler ben bu sista pu köpüğü aldım ahşap çatıda kullanmak üzere, ilk aldığımda denemek amaçlı sıktım sonra zamanım olmadı devam edemedim işime. Bugün tekrar devam edeyim dedim ama bir baktım ki tıkanmış borusu ve iç kısmı.ben de tinerle temizledim sonra tekrar taktım bu defa sıktığımda hava gibi bir şey geliyor ancak köpük gelmiyor bir türlü. Ne yapmalıyım sizce lütfen yardım edin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ercan,
   Köpüğü çalkalayın, pipetini çıkartın, ters çevirip biraz sertçe sert bir zemine vurun

   Sil
 22. merhaba iyi günler alçibpan duvarım içeri çoktu bunun içine köpük sıkıp ustune alçı surup duz yapsam olur mu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Delikse köpük sıkın, kuruyunca kesip alçı yapın. Hafif bir göçükse alçı yeterli.

   Sil
 23. pimapen kapı balkona takıldı montaj edilirken kapı vida vurulan kısma kayıyordu iki tarafa vida vuruldu sonra baktım ki kapı bir o tarafa bir bu tarafa esniyor köpük çözüm olur mu? marka?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Muzaffer Bey,
   Sonradan köpük uygulaması sorun çıkarabilir. Yani, taşan köpük iz bırakır. Lekesi çıkmaz. Kapının duvar ile birleştiği yere montaj yapıştırıcısı kullanmanız gerekiyor. Şişmez daha kuvvetli yapışır. N11 mağazamızdan isterseniz indirimli gönderebilirim. iletişim: merbakar@gmail.com

   Sil
 24. Merhaba teknık servıs
  Pvc camın altındakı mermerden yagmur yagdıgında devamlı olarak su sızıyor mastık cektım ama sızıntı devam edıyo.
  Mermerı su terazısıne koydum dengede gözüküyor
  Onerınız nedır
  Tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mastikleri söküp kaliteli bir silikon kullanın. Bulamazsanız N11 mağazamızdan gönderebiliriz. iletişim: merbakar@gmail.com

   Sil
 25. Mrb pimapen kapımın pervazları ile duvarın birleştiği yerlerde kahverengi bir madde ile kapatılmış bu yerler çatlamış içeriye dışarıdaki etkenlerin hepsini alıyor ne önerebilirsiniz kapatmak için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Necati Bey,
   Akrilik mastik veya poliüretan mastik kullanabilirsiniz. Eski dolguları temizleyebildiğiniz kadar temizleyin. Bu ürünlerden isterseniz N11 mağazamızdan uygun fiyatlı gönderebiliriz. iletişim: merbakar@gmail.com

   Sil
 26. Herkese tek tek cevap yazmışsıniz tebrik ederim öncelikle. Benim sorum şu ; yeni bir ev aldim evdeki tüm pencerelerden duvar ile pencerenin kasası diyebileceğimiz arada boşluk var ve bugünkü yağmurla hepsinden su geldi. Bu pencerelerin duvar ile kasa arasındaki 0,5 2 cm arası boşluklara köpük siksam olur mu? Oradan ruzgarda alıyor. Kasayı köpük attirir diyende var ? Ondan sonra silikon düşünüyorum iç ve dış çerçeveye sizce olur mu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba BT Rehber,
   Köpük daha büyük boşluklar içindir.
   Akrilik mastik (Örn.Ceresit Akrilik Mastik) ya da çok daha dayanıklı poliüretan mastik (Örn.Dayson Exta Poliüretan Mastik) uygulamanız gerekiyor. Poliüretan Mastik uygularsanız silikona da gerek yok. Dış hava koşullarına oldukça dayanıklı ve su geçirmez. Önceden yüzeyi temizleyin. (N11 mağazamızda, en uygun bizde, satın almak isterseniz sayfanın altında ve yanında mağazamızın linkleri var.)
   Kolay gelsin.

   Sil
 27. Ayakkabima yapıştı ,tırnak vs bıçakla kazidim ama çıkmıyor, ne yapabilirim, aseton kullanman plastiğe ve biyasina zarar verir mi ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cem Bey,
   İnce kağıt zımpara ile hafifçe zımparalayıp, üzerini ayakkabı boyası ile boyayın.

   Sil
 28. Merhabalar,

  Evim apartmanın son katında. Banyomun içinden hem havalandırma bacası hem de 10 cm'lik gider borusu geçiyor. Gider borusu banyodan üst kata doğru geçerken 45 derecelik açıyla havalandırmaya bağlanmış. Fakat bu yapılırken çeşmeci hiltiyle kırdığı yeri kapatmamış. Asma tavan kapattığı için bunu ancak kışın farkettik. Şu an banyonun köşesinde 15-20 cm'lik boşluk var. Sürekli soğuk esiyor içeri.

  Boşluğun bir kısmı tavanda, bir kısmı havalandırma boşluğunda. Tuğla ve harçla kapatmam zor gibi geliyor. Altına kalıp ve dikme koymak mesele. Çatı yapılmadan inşaat esnasında düzeltme imkanım olsa rahatça güzel biçimde yukarıdan tamir edilebilirdi diye düşünüyorum. 6 aydır evde oturuyorum.

  Sizce ne yapmalıyım? Köpük mü, tuğla ve harç mı? Köpükse hangi markanın hangi ürününü almalıyım? Yoksa herhangi bir poliüretan köpük yeterli mi?

  Teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Boşluk 1-2 parmak ise sıva alçısı, daha fazla ise dolgu köpüğü kullanın. Dolgu köpüğünü uyguladıktan sonra şişip kurumasını bekleyin, fazla kısımları kuruyunca kesin.

   Sil
  2. Dolgu köpüğü kartonpiyerin içine sıksak çatlatır mı yoksa şeklini mi alır

   Sil
  3. İçindeki boşluğu bulup doldurur. Yine de çok fazla sıkmayın bence taşar.

   Sil
 29. Poliüretan köpük çatıda uygulandıktan sonra evde terleme yaparmı ,tecrübesi olan varmı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adnan Bey,
   Terleme yapacağını sanmıyorum, ısı yalıtımına büyük katkı sağlar.

   Sil
 30. yorumlar ınız harika!banyo havalandırma penceresinde ki PVC ızgara yerinden çıktı. duvara tekrar sabitlemek için köpük veya akrilik mastik mı önerirsiniz? mağazanızdan direk ürün adı verebilir misiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Murat Bey,
   Kenar boşlukları 2-3 parmak ise köğük; 1 parmak veya daha az ise silikon kullanın. (Mastik olmaz.)
   (Mağazamız şu anda güncelleniyor. )

   Sil
 31. merhaba...kilimacı duvardan boruyu geçiriken açtığı boşluğu doldurmamış klimadan motora giden boru geçtikden sonra bayağı bir boşluk kalmış...şimdi kuşlar yuva yapıyor... dışarıdan ulaşmak zor.iskele kurmak lazım...içeriden köpük sıkarak doldurbilirmiyiz...doldurabilirsek klma motoruna giden gaz borusuna zarar verirmi...teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Köpük sıkarak doldurulabilir. Tabi köpüğün nereye gittiğini görmek lazım. Klima borusu sert ise zarar vermez. Şişme orantısız olabilir, Kuruduktan sonra uzanabilirseniz fazlalığı kesebilirsiniz.

   Sil
 32. kolay gelsin tek cephe Cam balkon montajında balkon eğriliğinden kaynaklı üst tarafta dışarıdan 2 cm den başlayıp azalan bir şekilde boşluk var cam balkon üstten 3 adet dübelli vidayla tutturuldu. ne kadar alüminyum malzemeyle kapatsalarda bu boşluk kapatılmadı. ben mukavemet artırma amaçlı doldurmak istiyorum. beton yapıştırıcımı yoksa metal yapıştırıcı tarzı bir şeymi kullanmam lazım. kapatılan yer çok rüzgar alıyor açıkçası rüzgarın zarar vermesindende korkuyorum metal beton yapıştırıcı varmı ne önerirsiniz... teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aytekin Bey,
   Poliüretan mastik kullanabilirsiniz. Kuvvetli bir yapıştırıcı, aynı zamanda su yalıtım malzemesidir. Uzun süre dış cephe dayanımı vardır.

   Sil
 33. Cam üzerinden köpüğü temizlemek için deterjanla sildikten sonra nemliyken tras bıçağı ile hafifçe kazıyarak çıkarabilirsiniz

  YanıtlaSil
 34. Iyi aksamlar tuplu gunes enerjimin tuplerin kazana baglanti yerlerinden sizmalar var contalari degistirdim ama cozum olmadi tupleri takmadan kopuk sikip taksam sizce cozum olurmu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alper Bey,
   Bağlantı yerlerini görmeden bir şey söylemek çok zor. Köpüğün işe yarayacağını sanmıyorum. Bağlantı yapıldıktan sonra üzerini epoksi macun ile kapatabilirsiniz.

   Sil
 35. iyi günler ben ağrıdan yazıyorum malumunuz kış çok sert olur bizde çatılarımız metal yani saç binanın üstündeki kar ve buzları temizletirken temizleyen şahıslar bi kaç yeri kazma kürek darbeleri ile delmişler üst katlardaki dairelere eriyen kar suları sızıyor bu soruna bir öneriniz varmı şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. (Yorumlara isim yazınız.)
   Delik ve çatlakları silikon veya poliüretan mastik ile doldurabilirsiniz. Çok geniş ise poliüretan köpük kullanın.

   Sil
 36. İyi akşamlar.Evimizin tahta pencereleri var.Fakat camlardan yağmur durumunda su giriyor ve rüzgar devamlı evin içinde gibi oluyor.Camın duvara bağlandığı yerlerden bile su alıyo ve camın altındaki boyalara kadar su geçiriyo.Cam tamamen duvara oturtulduğu yerlerden oynuyo.Tamiri için poliüretan köpük uygulamamız uygun olur mu?Hem içeriden hem dışarıdan.Şimdiden teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi günler, (Yorumlara isim yazınız.)
   Açıklık büyük ise (birkaç parmakdan fazla) Önce dışarıdan pöliüretan köpük uygulayın. Kurumasını bekleyin kuruyunca fazlalığı kesin. Aynı işlemi içeriden de yapın. Boşluk küçük ise yüzeyi temizledikten sonra silikon uygulayın.

   Sil
 37. ahmet edikyakan köpük üzerini kapatmak için ne önerirsiniz silikon bant ya da sızdırmazlık bantı çekilebilirmi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahmet Bey,
   Nerede kullanılacağına göre değişir. Alçı, hazır sıva, çimento, macun, dar ise sızdırmazlık bandı da olur.

   Sil
 38. Slm. lar, klima montajı yaprırdım , fakat servis iç üniteden dış üniteye giden izolasyonlu bakır boruları deldiği iki adet duvardan geçerken boşlukları doldurmadı, ben doldurmak için poliüretan köpük aldım fakat duvarın bir tarafından dolgu yaprken duvarın diğer kısmında taşma yapmaması için ne yapmalıyım , ayrıca 1. boşluğu doldurduktan sonra ikinci duvar boşluğunu doldurana kadar kartuşta donma olurmu ? , kartuş kullanımında sallayıp aşağı çevirerek düz püskürtün diyor , püskürttükten sonra tekrar dik çevirdiğimde 2 dakika sonra donma olurmu daha sonra kullanma durumu olmazmı kartuşu kalanı atmak zorundamıyız

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Petrus,
   Duvarın diğer tarafına taşma yapmaması için istediğiniz bölgeye daha yakın sıkın. Kullanmadan önce yüzeyi biraz ıslatın. Taşan kısımları kuruyana kadar bekleyip kesin. İkinci boşluğu doldurana kadar kartuş donmaz. Dik çevirip tekrar çevirdiğinizde tekrar donmaz, uzun süre beklerse donar. Tahminen birkaç saat içinde kullanılamaz hale gelebilir.

   Sil

* Adınızı yorumlara yazınız.
* Hesabınız yoksa adsız seçeneğini seçtikten sonra isminizi yazarak yorumunuzu bırakınız
* Yorumların neredeyse tamamı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorumunuzu bulamıyorsanız son yorumlara bakın veya yorum yaptığınız konunun altındaki daha fazlasını yükle veya yükleniyor yazısına tıklayınız.
* Yorumunuz yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.