YAPIŞTIRICILAR HAKKINDA GENEL BİLGİLER, YAPIŞTIRICILAR NASIL KULLANILMALI?


    Yapıştırıcıların kimyaları birbirine benzediği gibi bazı yapıştırıcılarda kimyasal olarak tamamen birbirinden farklıdır. Bu nedenle yapıştırma işi çoğu zaman sür-birleştir den ibaret değildir.

İyi bir yapıştırma için:

 • Yapıştırma yapılacak nesneye özel bir yapıştırıcı seçilebilir. (Örneğin: Vinil için özel bir yapıştırıcı veya cam için özel bir yapıştırıcı gibi.)
 • Uygulamada ortam sıcaklığına dikkat edilmelidir. Yapıştırıcının üzerinde uygun ortam sıcaklığı yazmıyorsa 5 derece nin üzeri uygun olabilir. Mümkünse soğuk ortamlarda yapıştırma yapılmamalıdır. (Bu yapıştırıcının tamamen yapıştıktan sonra sıcağa veya soğuğa dayanıklılığı ile karıştırılmamalıdır.)
 • Yapıştırma tekniği her yapıştırıcıda farklıdır. En kuvvetli yapışma için yapıştırıcının etiketine veya ambalajı üzerindeki talimatlara uyulmalıdır. (Bekleme süresi, karışımı v.b)
 • Yapıştırılacak yüzey temiz olmalı, yağ ve tozdan arındırılmalıdır.
 • Uygulanacak yüzeyde eski yapıştırıcı kalıntısı varsa temizlenmelidir.
 • Son kullanım tarihi geçmiş yapıştırıcılar kullanılmamalıdır.
 • Gerekli güvenlik önlemleri alınmalı. Bazı yapıştırıcılar yakıcı ve tahriş edici olabilir. Gerekiyorsa eldiven, gözlük gibi güvenlik ekipmanları kullanılabilir.
 • Her şeyden önce yapıştırıcı ambalajının üzerindeki talimatlara uyulmalı veya satın alınan yerden gerekli bilgiler alınmalıdır.

2 yorum:

 1. Merhaba, ben şebnem, annemin el sanayı olan boyalı ayna kırıldı, çok parçalı kırık nasıl yapıştırabilirim? Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 2. Şebnem Hn.
  Pattex Metal-Plastik-Cam yapıştırıcısını kullanabilirsiniz. Veya Bison v.b. markaların uv cam yapıştırıcıları.

  YanıtlaSil

* Adınızı yorumlara yazınız.
* Hesabınız yoksa adsız seçeneğini seçtikten sonra isminizi yazarak yorumunuzu bırakınız
* Yorumların neredeyse tamamı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorumunuzu bulamıyorsanız son yorumlara bakın veya yorum yaptığınız konunun altındaki daha fazlasını yükle veya yükleniyor yazısına tıklayınız.
* Yorumunuz yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.